SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,KUL rozwija współpracę z Chinami
Uniwersytet Studiów Międzynarodowych w Xian to kolejny uniwersytet w Chinach, z którym będzie współpracował KUL. List intencyjny w tej sprawie podpisał 4 czerwca 2017 r. podczas wizyty w Chinach Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński

Współpraca obok wymiany studentów i pracowników naukowo-badawczych obejmie również wsparcie KUL dla otwartego na chińskim uniwersytecie kierunku – filologii polskiej.

Rozwijająca się dynamicznie od kilku lat współpraca polsko-chińska kształtuje popyt na specjalistów znających nie tylko język, ale również uwarunkowania kulturowe, prawne i biznesowe. Odpowiadając na te potrzeby KUL jeszcze w 2012 r., jako jedna z pierwszych polskich uczelni, uruchomił studia na kierunku filologia-sinologia, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Atutem studiów chińskich na KUL jest nacisk położony na praktyczną znajomość języka. Służy temu współpraca z Yangtze Normal University (YZNU) w Chongqing.

Teraz KUL zyska kolejnego chińskiego partnera. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podczas wizyty w Chinach podpisał 4 czerwca 2017 r. list intencyjny o współpracy z Uniwersytetem Studiów Międzynarodowych w Xian (Xian International Studies University - XISU). To efekt decyzji władz prowincji Shaanxi o utworzeniu na XISU Centrum Badań nad Polską oraz studiów polonistycznych. Centrum zainaugurowało właśnie swą działalność, a uruchomienie studiów polonistycznych na XISU przewidywane jest zgodnie z chińskim kalendarzem akademickim we wrześniu tego roku. KUL zapewni wsparcie w zakresie organizacji i rozwoju na XISU polonistyki oraz włączy się w działalność Centrum. Współpraca między uniwersytetami obejmie również wymianę studentów i pracowników naukowo-badawczych, a także m.in. wykłady gościnne i wystawy

Xian to położony w środkowych Chinach ośrodek uznawany za jedno z najważniejszych historycznie miast Chin. W jego pobliżu odkryto jeden z najsłynniejszych chińskich zabytków – Terakotową Armię.

Założony w 1952 r. XISU specjalizuje się w nauczaniu języków obcych i obecnie kształci ponad 24 tys. studentów. Prowadzi studia m.in. z filologii angielskiej, japońskiej, niemieckiej czy rosyjskiej. Teraz dołączy do nich również polonistyka. XISU współpracuje w uniwersytetami we Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Warto również przypomnieć, że od 2015 r. przy KUL działa Centrum Egzaminacyjne Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK), przeprowadzające państwowe egzaminy znajomości języka chińskiego dla obcokrajowców oraz Centrum Polsko-Chińskie, jednostka naukowo-badawcza popularyzująca język i kulturę chińską.

Data dodania artykułu: 2017-06-07
Autor artykułu: mat. prasowe KUL
stat4u