SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Katyń...pamiętamy
Z udziałem wojewody Artura Chojeckiego, parlamentarzystów, władz samorządowych, służb, organizacji patriotycznych oraz mieszkańców odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz 7 rocznicę katastrofy smoleńskiej.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, odprawiona w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup senior Edmund Piszcz. Dalsza część uroczystości, jak co roku, odbyła się na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tam w imieniu organizatorów głos zabrali wojewoda Artur Chojecki i przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Barbara Gawlicka. Spotkaliśmy się dziś, aby uczcić 77 rocznicę sowieckiej zbrodni w Katyniu, aby przypomnieć martyrologię i oddać hołd blisko 22 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to także dobry czas, aby wspomnieć ofiary tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Wszystkie te ofiary, polskie ofiary, połączyły nie tylko miejsce będące kresem ich ziemskiej wędrówki, ale i wspólnota ducha, te same ideały niepodległościowe, patriotyzm i miłość do Ojczyny. Historii już nie zmienimy, ale o naszych bohaterach pamiętać będziemy, stawiając ich za wzór dla młodego pokolenia Polaków.

Zbrodnia katyńska to nie tylko problem Polski i Rosji, ale również Europy i świata. Mord ten pozostanie na zawsze symbolicznym wyrokiem śmierci wydanym na Rzeczpospolitą, na niepodległe, duże państwo w środku Europy, na gruzach którego w kilka lat później komuniści zbudowali coś w rodzaju sowieckiej kolonii, dla której kłamstwo katyńskie było mitem założycielskim. Dlatego dziś wierność pamięci ofiarom Katynia, ofiarom tej straszliwej nieukaranej zbrodni – wierność, którą chcieli zamanifestować uczestniczy tragedii smoleńskiej ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim – jest dla nas znakiem naszej tożsamości i hołdem dla tych, co pierwsi na taką skalę zapłacili za sowiecki pomysł zniszczenia Polski. Zmagania o prawdę o Katyniu to arena dramatycznej, wieloletniej walki z systemem kłamstwa. Niemożność wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej, pomimo upływu od niej 77 lat, ma swoje źródło w kłamstwie. Kłamstwie będącym cechą charakterystyczną systemu komunistycznego. Ale, czy wbrew nachalnej propagandzie niektórych mediów i środowisk nieprzychylnych Polsce, wiemy wszystko o okolicznościach tragedii smoleńskiej? Przez lata perfidnie kłamano o rzeczywistych sprawcach Katynia. W końcu jednak prawda o Katyniu, w swym zasadniczym trzonie, ujrzała światło dzienne. Miejmy nadzieję, że podobnie będzie ze Smoleńskiem. Chciałbym wyrazić wielki szacunek i przekazać podziękowanie Rodzinom Katyńskim oraz wszystkim tym osobom, które w okresie komunizmu, w czasach PRL pielęgnowały i dalej pielęgnują pamięć o polskich ofiarach zbrodni katyńskiej. Spełnili Państwo swój patriotyczny obowiązek. Chcę jednocześnie zapewnić, że z doświadczeń i relacji Państwa, przekazanych historykom i młodym Polakom, będziemy czerpać siłę i moc. Pozostawili nam Państwo wskazówkę nie tylko jak walczyć o prawdę historyczną, ale również jak kochać naszą Ojczyzną – powiedział wojewoda.

Modlitwę za pomordowanych w Katyniu oraz za tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, odmówił arcybiskup senior Edmund Piszcz, odczytano również nazwiska ofiar zbrodni katyńskiej i uczestników tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku. Dla ich uczczenia oddano także salwę honorową. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej.

Data dodania artykułu: 2017-04-11
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u