SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kościół pw. Wszystkich Świętych w Warszawie otrzymał tytuł House of Life
W środę w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie miała miejsce uroczystość, podczas której tej właśnie świątyni – jako pierwszemu miejscu w Polsce – Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga nadała tytuł House of Life (ang. Dom Życia). W wydarzeniu – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – wziął udział Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski

Minister odczytał list prezydenta wystosowany do organizatorów i uczestników uroczystości. "Dzisiejsza uroczystość honoruje symboliczną przestrzeń, która w okresie barbarzyństwa i terroru stała się enklawą sprawiedliwości i człowieczeństwa. W latach okupacji Polski przez hitlerowską Trzecią Rzeszę, pośród ogromu nieszczęścia zgotowanego przez niemieckich nazistów, w warszawskim kościele pw. Wszystkich Świętych Polacy w niezwykły sposób udzielali pomocy Żydom. Było to możliwe dzięki determinacji i heroizmowi grupy osób, której przewodził śp. ksiądz prałat Marceli Godlewski – ówczesny proboszcz tutejszej parafii, znajdującej się przez pewien czas w granicach getta" – podkreślił prezydent w swoim liście.

"W moim przekonaniu, jest to znak wdzięczności i uhonorowania dla heroizmu i odwagi wszystkich Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Dla naszego narodu zasady, którymi oni się kierowali: solidarność z bliźnimi, braterstwo międzyludzkie i lojalność wobec współobywateli – pozostają zawsze aktualne. Również dzisiaj suwerenne państwo polskie chce być Rzecząpospolitą Przyjaciół. Chcemy pozostać wierni naszej historycznej tradycji i wartościom – tym samym, które przyświecały księdzu Marcelemu Godlewskiemu i setkom tysięcy naszych rodaków w całym kraju, którzy ryzykowali życie, niosąc pomoc Żydom. Niechaj nowo nadane wyróżnienie przyczyni się do zachowania ich czynów w zbiorowej pamięci obu naszych narodów: polskiego i żydowskiego, a także w świadomości Europy i świata" – zaznaczył.

Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga powstała w 1997 roku. Jej misją jest wdrażanie programów edukacyjnych zwiększających świadomość społeczną oraz prowadzenie kampanii opierających się na promocji wartości związanych z solidarnością, odwagą cywilną i fundamentami etycznymi ratujących od Holokaustu. Uroczystość w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie jest częścią wdrożonego przez nich przed paru laty światowego projektu oznaczania i upamiętnienia miejsc związanych z ratowaniem Żydów. Już w niecałe dwa lata od rozpoczęcia projektu zidentyfikowano ponad 300 Domów Życia. Większość z nich stanowią katolickie kościoły, klasztory, zakony i szkoły z internatem.

Data dodania artykułu: 2017-06-08
Autor artykułu: prezydent.pl
stat4u