SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kolarze wystartowali z kieleckiego Rynku
3. sierpnia najlepsi kolarze świata wystartowali spod Stoczni Gdańskiej, aby następnie pokonać m.in. 234-kilometrowy etap pomiędzy Toruniem a Warszawą, ścigać się w scenerii malowniczych Tatr Wysokich na Słowacji, czy rywalizować o zwycięstwo na wycieńczającym podjeździe pod „ścianę Bukovina” w Gliczarowie. O końcowej klasyfikacji może zaważyć „czasówka”, która na oczach tysięcy widzów rozegra się w Krakowie. 71. edycja Tour de Pologne zapowiada się emocjonująco!
71. Tour de Pologne rozpoczął się 3 sierpnia w Trójmieście. - Wcześniej za pośrednictwem wyścigu promowaliśmy Powstanie Warszawskie, Rok Chopinowski, czy podążaliśmy szlakiem Jana Pawła II. Teraz chcemy przypomnieć wszystkim, że to pracownicy Stoczni Gdańskiej dali początek zmianom całego ustroju społeczno - politycznego - tłumaczy Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne UCI World Tour. Honorowym patronem startu oraz otwarcia wyścigu został laureat pokojowej nagrody Nobla Prezydent Lech Wałęsa. Miejsce rozpoczęcia wyścigu również jest nieprzypadkowe. Kolarze wyruszyli właśnie spod bram Stoczni Gdańskiej by uczcić 25. rocznicę wolnych wyborów, a następnie dotarli do Bydgoszczy. Stamtąd „kolarska liga mistrzów” przejechała do Torunia. Metą drugiego etapu będzie stolica Polski.

Start honorowy do trzeciego etapu wyścigu odbył się na kieleckim Rynku o godzinie 14.15, po czym kolarze na trasę wyścigu ruszyli ze startu ostrego w Sukowie o godzinie 14.35. Z kieleckiego Rynku kolarze wyjechali ulicami Bodzentyńską, IX Wieków Kielc, Sandomierską, Szczecińską i Zagórską. Następnie pojadą przez Suków, Daleszyce, Raków, Staszów, Osiek, Łoniów i Nową Dębę do Rzeszowa.

Podczas 70. Tour de Pologne UCI World Tour dwa pierwsze etapy wyścigu odbyły się we włoskim regionie Trentino. W tym roku, z Zakopanego kolarze przejadą do miasta Štrbské Pleso, gdzie w malowniczej scenerii Tatr Wysokich będzie usytuowana meta V etapu. Ze Štrbskégo Plesa zawodnicy pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie rozegra się „królewski etap” BUKOVINA Terma Hotel SPA – Bukowina Tatrzańska. To 174-kilometrowy etap rozgrywany na 4 petlach wokół Bukowiny Tatrzańskiej, na której znajduje się nazywana przez kolarzy „ściana Bukovina” w Gliczarowie. Będzie to kolejna okazja, aby uzbierać cenne punkty do klasyfikacji najlepszych „górali” wyścigu. 71. Tour de Pologne zakończy się w Krakowie, gdzie zostanie rozegrana 25 - kilometrowa „czasówka”, której wyniki mogą zadecydować o klasyfikacji generalnej wyścigu.Podobnie jak przed rokiem wielkie ściganie zakończy się na Rynku Głównym.

Lang Team nie zapomina o najmłodszych miłośnikach dwóch kółek. To właśnie z myślą o nich organizujemy Nutella Mini Tour de Pologne - cykl wyścigów, które odbywają sie na fragmencie trasy dorosłego Tour de Pologne. W ubiegłym roku wystartowało z nami ponad 1000 uczestników! W zmaganiach można wziąć udział indywidualnie lub drużynowo. Co roku ścigają się z nami mali reprezentanci drużyn szkół podstawowych, gimnazjów, domów dziecka czy domów kultury. Nowością w tym roku będzie Puchar Młodzików dla dzieci z klubów sportowych w wieku 13 i 14 lat.

Data dodania artykułu: 2014-08-05
Autor artykułu: źródło-www.um.kielce.plstat4u