SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kolejna brygada WOT wzmocniona
Waszą misją jest obrona i wspieranie społeczności. Nie tylko w czasie wojny, ale także w przypadkach sytuacji kryzysowych, które mogą nawiedzić nasz region. Waszym podstawowym zadaniem będzie ochrona zdrowia i życia ludzkiego – napisał w liście do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej minister Mariusz Błaszczak.

W niedzielę 25 lutego br. w Łosicach słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało kilkudziesięciu żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było to pierwsze zaprzysiężenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w strukturach tej jednostki.

Podczas uroczystości Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował sekretarz stanu Sebastian Chwałek, który odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do zaprzysiężonych żołnierzy WOT.

- Żołnierze Wojska Polskiego! Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej. Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Moment, który pozostaje zawsze w waszej pamięci. Moment, który określa go jako patriotę, żołnierza, obrońcę własnego narodu, własnej ojczyzny – napisał szef MON.

- Wchodzicie w skład WOT, nowego piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, który jest formacją wyjątkową. Uzupełniającą o wymiar lokalny działania pozostałych naszych sił. Jako żołnierze stąd – tu urodzeni, tu mieszkający, doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje środowisko i miejsce swojej służby. To wasz wielki atut. Współdziałając z żołnierzami innych rodzajów Sił Zbrojnych dajecie im doskonałe rozeznanie w terenie do prowadzenia operacji. Wspólnie sprawiacie, że Polska będzie jeszcze bardziej bezpieczna i bardziej odporna na zagrożenia bezpieczeństwa – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Przysięga wojskowa, w której uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, dowództwa WOT oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy, odbyła się na placu przy Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy.

W uroczystej zbiórce uczestniczyło ok. 300 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 52 z nich wypowiedziało słowa roty przysięgi. Przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 10 lutego br., kiedy ochotnicy po raz pierwszy przekroczyli bramę koszar siedleckiego batalionu.

Przysięgę zakończyła defilada pododdziałów.

***

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (5. MBOT) to jedna z dwóch brygad obrony terytorialnej województwa mazowieckiego. 5. MBOT wraz ze swoimi batalionami lekkiej piechoty (blp) dyslokowana jest w kilku garnizonach północnej części województwa mazowieckiego. Dowództwo brygady wraz z pododdziałami dowodzenia, wsparcia i zabezpieczenia oraz z jeden blp znajdują się w Ciechanowie. Pozostałe trzy bataliony rozmieszczone są w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, w Siedlcach i Zegrzu Południowym. Stały rejon odpowiedzialności 5. MBOT to siedemnaście powiatów północnego Mazowsza, w skład których wchodzi ok. 150 gmin oraz kilka tysięcy sołectw, zamieszkiwanych przez ponad dwa miliony osób.

Data dodania artykułu: 2018-02-28
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u