SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kolejne odkrycia archeologów na Placu Litewskim
Na ślady budynku z późnego Średniowiecza natrafili archeolodzy podczas prac na pl. Litewskim. Przeznaczenie budynku, najprawdopodobniej domu, nie zostało jeszcze potwierdzone. Próbki odkryć trafią teraz do szczegółowych badań. To najstarszy odkryty dotychczas obiekt na pl. Litewskim. Odkryty przez archeologów budynek stał w miejscu późniejszego drewnianego traktu w kierunku Warszawy

Podczas wykopalisk badacze dotarli także do najstarszej nawierzchni traktu, która znajdowała się około trzech metrów pod obecnym poziomem Krakowskiego Przedmieścia. Pod warstwami drogi wyłożonej drewnem, archeolodzy natrafili na najstarszą, zapewne XVI-wieczną część traktu. Była wyłożona różnej wielkości kamieniami. W ramach napraw, by wyrównać trakt między kamienie wkładano fragmenty drewna czy kości.

- Chciałbym, by tak cenne odkrycia stały się jedną z atrakcji turystycznych Lublina, dlatego zostaną wyeksponowane w ramach tzw. okna czasu - powiedział dziś wizytując przebudowę Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Odkryć dokonano w pobliżu budynku hotelu Europa, vis a vis dawnego "Pedetu".

Data dodania artykułu: 2016-08-30
Autor artykułu: UM Lublin
stat4u