SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Koncert na ćwierćwiecze współpracy
Mija dokładnie 25 lat od nawiązania partnerskich kontaktów między Olsztynem a Chateauroux. Z tej okazji zapraszamy na specjalny koncert.

Umowa o współpracy z Francuzami została podpisana 23 lutego 1991 roku. Przez 25 lat współpracy oba miasta kładły nacisk na wzajemne kontakty, przede wszystkim młodzieży. Celem było doprowadzenie do współpracy przedstawicieli lokalnych instytucji, stowarzyszeń i szkół.

Opieka zdrowotna, kultura, edukacja, sport - to tylko kilka z najważniejszych dziedzin. W ciągu dwóch i pół dekady nie zabrakło wyjazdów studyjnych, seminariów, konferencji, plenerów artystycznych i targów. Nie sposób w tym miejscu przywołać wszystkich inicjatyw, które miały miejsce od 1991 roku.

Już w 1993 roku w olsztyńskim ratuszu podpisano umowy o współpracy między szpitalami regionu Indre i szpitalami Olsztyna, natomiast pięć lat później współpracę z Chateauroux podjął Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie.

Dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia oraz te planowane skłoniły obie strony do uczczenia rocznicy współpracy. Pierwsza część obchodów odbyła się w maju w Chateauroux. Teraz czas na olsztyńskie uroczystości.

Olsztynianie i turyści będą mieli okazję zobaczyć na żywo grupę folklorystyczną Les Gâs du Berry - właśnie z Châteauroux. Utworzone w 1888 roku przez regionalistę Jeana Baffiera Stowarzyszenie "Les Gâs du Berry et Aultres Lieux du Centre" dało początek zespołowi folklorystycznemu, który tworzy muzykę tradycyjną i popularną.

Zespół wystąpi w sobotę (27 sierpnia) o 18:00 w olsztyńskim amfiteatrze. Wstęp jest darmowy.

Data dodania artykułu: 2016-08-25
Autor artykułu: UM Olsztyn
stat4u