SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Konsolidacja uczelni
Od 1 stycznia 2017 roku w miejsce Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej powstał Wydział Zamiejscowy w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Z tej okazji senat uczelni spotkał się na zamku królewskim w Sandomierzu.

Od tego momentu Sandomierz jest nie tylko miastem królewskim, ale i uniwersyteckim. Powstanie wydziału uniwersyteckiego jest szansą dla uczelni i miasta. Uniwersytet może być „oknem na świat”, co jest ważne w kontekście konkurencyjności miast i regionów – mówił prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza wręczył rektorowi klucze do miasta.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego: prof. dr hab. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu i Piotr Ziółkowski, doradca wicepremiera Jarosława Gowina. Włączenie sandomierskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w struktury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest pierwszą konsolidacją uczelni wyższych. W opinii resortu nauki i szkolnictwa wyższego będzie wzorcowym przykładem dla innych polskich uczelni. Konsolidacje uczelni mają charakter dobrowolny.

W trakcie uroczystości przedstawiciele studentów otrzymali nowe indeksy.

Ministerstwo zwiększyło dotację dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego o 6,5 mln zł. Wicepremier dodał, że chce przeznaczyć na wsparcie dla łączących się uczelni publicznych ok. 250 mln zł z funduszy unijnych.

Data dodania artykułu: 2017-01-12
Autor artykułu: mat. prasowe MNiSW
stat4u