SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Krakowska straż pożarna świętuje 145-lecie istnienia
Podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka ponad 150 funkcjonariuszy z Małopolski otrzymało odznaczenia i awanse na wyższe stopnie. W ramach obchodów jednej z najważniejszych strażackich imprez odbyły się także uroczystości związane z jubileuszem 145-lecia krakowskiej straży pożarnej. W imieniu szefa MSWiA wiceminister Krzysztof Kozłowski podziękował strażakom z Państwowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z woj. małopolskiego za ich służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka oraz jubileusz 145-lecia krakowskiej straży pożarnej poprzedziła Msza Święta w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Podczas głównych uroczystości, które odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie, wiceminister Krzysztof Kozłowski wręczył wyróżnionym strażakom m.in. Złote, Srebrne oraz Brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej i Medale za Zasługi dla Pożarnictwa – łącznie odznaczenia otrzymało ponad 100 strażaków, a kolejnych 46 odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe m.in. starszego brygadiera.

Podczas uroczystości wiceminister Krzysztof Kozłowski odczytał list szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego skierowany do strażaków z małopolskich PSP i OSP. - Ofiarność polskich strażaków, zarówno pełniących służbę w Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhów oraz druhen z Ochotniczych Straży Pożarnych, zasługuje na uznanie i szacunek wszystkich obywateli – napisał m.in. minister. - W tym wyjątkowym roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jeszcze raz dziękuję wszystkim strażakom za gotowość do podejmowania działań ratowniczych – przez całą dobę i 365 dni w roku – dodał.

Na terenie woj. małopolskiego służbę pełni ponad 2200 strażaków PSP. W zeszłym roku strażacy z Małopolski interweniowali niemal 44 tys. razy - 25 proc. stanowiły pożary, a aż 67 proc. inne miejscowe zagrożenia (np. wypadki drogowe). W porównaniu do roku 2016 liczba odnotowanych interwencji zwiększyła się o ponad 8,7 tys. czyli o niemal 19 proc. Na terenie województwa funkcjonuje prawie 400 Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).

Data dodania artykułu: 2018-05-11
Autor artykułu: MSWiA
stat4u