SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Krosno Odrzańskie ma nową Komendę Powiatową
Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego mogą już korzystać z nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji. Budowa jednostki trwała półtora roku. W środę w uroczystym otwarciu komendy wziął udział wiceminister Jarosław Zieliński.

Dzisiejsza Policja ma wykazywać się opieką, pomocą i wsparciem dla wszystkich tych, którzy tego oczekują wobec funkcjonariuszy. Powracamy do etosy służby, która ma być honorem i gwarantem bezpieczeństwa dla obywateli.– powiedział Sekretarz Stanu w MSWiA do policjantów, którzy pełnić będą służbę w nowej komendzie. Minister Jarosław Zieliński podkreślał rolę funkcjonariuszy w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom, a także odpowiedzialność, która z tego tytułu na nich spoczywa. – musimy wrócić do źródeł. Prawdziwy policjant powinien w swej misji czerpać ze słów przysięgi. Musi też być patriotą, aby skutecznie służyć obywatelom. – powiedział minister Zieliński. Wiceszef MSWiA podkreślał też rolę dzielnicowych, których praca do tej pory nie była należycie doceniana. Dzielnicowy musi być rozpoznawalny w swoim rejonie. Powinien aktywnie nawiązywać kontakt z obywatelami, dzięki czemu będą oni wiedzieli do kogo mają się zwracać z prośbą o pomoc.

Minister Jarosław Zieliński przypomniał, że obywatele mają dziś wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Wszystko dzięki działającej już na terenie całej Polski Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mapa jest odpowiedzią na potrzebę kontaktu mieszkańców z funkcjonariuszami. Dzięki niej każdy może zgłosić Policji miejsce, na które mundurowi z określonego powodu powinni zwrócić uwagę. Mapa dostępna jest na stronie www.policja.pl. Wiceszef resortu podkreślił również znaczenie posterunków Policji przywracanych przez obecny rząd, a zlikwidowanych przez poprzednią koalicję PO-PSL. W wielu takich przypadkach mieszkańcy stracili możliwość kontaktu z policją, a funkcjonariusze na interwencje musieli dojeżdżać z jednostek oddalonych nawet o kilkanaście kilometrów.

Komenda Powiatowa Policji Krośnie Odrzańskim jest pod względem technicznym i funkcjonalnym najnowocześniejszym budynkiem tego typu w garnizonie lubuskim, a dodatkowo cechuje się najmniejszym zapotrzebowaniem na energię. Budowa nowej komendy trwała blisko półtora roku, a obiekt powstał zgodnie z założeniami Księgi Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji. Pracować w nim będzie 77 policjantów i 17 pracowników cywilnych. Budynek powstał ze środków budżetowych Policji, natomiast działkę pod budowę komendy przekazały władze miasta.

W nowym budynku, oprócz pomieszczeń biurowych, znajdują się także m.in. pokoje socjalne i pierwszego kontaktu, pokój przyjazny dzieciom (tzw. „niebieski pokój”), dyżurka ze Stanowiskiem Wspomagania Dowodzenia oraz pomieszczenia przeznaczone dla techników kryminalistyki. Dodatkowo obiekt wyposażono w strzelnicę, salę do ćwiczeń dla funkcjonariuszy, a także miejsca dla kojców z psami oraz wybieg z torem przeszkód. Budynek przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych, dla których przygotowano także miejsca parkingowe.

Data dodania artykułu: 2016-11-24
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u