SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Legia Akademicka w Lublinie
Rezerwiści są bardzo potrzebni. W każdej armii świata poza wojskiem zawodowym musi być grupa przeszkolonych osób, które w razie kryzysu mogą zostać powołane do wojska. Program Legia Akademicka, ochotnicze szkolenie studentów, jest ukierunkowany na młodych ludzi, którzy gotowi są przejść szkolenie wojskowe, a potem otrzymać przydział mobilizacyjny i trafić do rezerwy – mówił wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk podczas spotkania ze studentami w Lublinie.

Sekretarz stanu Michał Dworczyk rozmawiał w środę ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej na temat pilotażowego programu Legia Akademicka przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i skierowanego.

- Mamy 10 tys. miejsc szkoleniowych, ile osób się zgłosi – zobaczymy. Te miejsca będą podzielone między osoby, które chcą zostać szeregowymi rezerwy i podoficerami rezerwy. Szkolenie podoficerów jest dłuższe. Program jest przeznaczony zarówno dla dziewcząt, jak i dla młodych mężczyzn – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Michał Dworczyk.

- Chcemy położyć nacisk na praktyczne szkolenie wojskowe. Budujemy model nowego rezerwisty. Nie chcemy szkolić mistrzów musztry wojskowej, ani mistrzów znajomości regulaminów, jak się zachować w garnizonie i w koszarach. Chcemy szkolić rezerwistów, którzy będą potrafili zachować się na polu walki, skutecznie walczyć. Duży nacisk będzie położony na szkolenie strzeleckie, terenowe, medycynę pola walki, topografię - mówił wiceminister Dworczyk.

25 października na Placu Teatralnym w Lublinie odbyła się promocja pilotażowego programu „Legia Akademicka”. Promocję przygotowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej wspierły stowarzyszenia: „Legia Akademicka” Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz „Legia Akademicka” Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej.

***

Legia Akademicka – Przygoda - Prestiż - Przyjaźń. Pilotażowy program edukacji wojskowej dla studentów

Od listopada 2017 roku w wybranych uczelniach na terenie całej Polski ruszają zajęcia w ramach programu Legia Akademicka. Program skierowany jest do studentów, którzy będą chcieli zdobyć nowe umiejętności w ramach podstawowego szkolenia wojskowego. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wpisuje się w długofalowe rozwiązanie systemowe wynikające z odbudowy rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP oraz procesu pozyskiwania wykwalifikowanych osób do czynnej służby wojskowej.

Legia Akademicka nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich o tej samej nazwie, która 26 listopada 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego, 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej.

***

Podczas wizyty w Lublinie wiceminister Michał Dworczyk wziął także udział w uroczystym ślubowaniu klas mundurowych w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. – To ślubowanie rozpoczyna nowy etap w waszym życiu, drodze do dorosłości. Jestem przekonany, że dla części z was ta droga wiedzie w kierunku służby wojskowej, a to jeden z piękniejszych rodzajów służby Polsce – zwrócił się do uczniów sekretarz stanu.

Lubelska placówka jest jedną z 57 szkół w Polsce biorących udział w ministerialnym pilotażowym programie wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. – Dzięki temu wasi absolwenci będą mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o studiowanie na wyższych uczelniach wojskowych – podkreślił Michał Dworczyk. – Wojsko was potrzebuje. Polskie siły zbrojne w najbliższych latach o blisko sto procent rozwiną swoje szeregi, a szkoła, w której jesteście, daje rękojmię i pewność, że będziecie dobrze przygotowani do pełnienia takiej służby – dodał wiceminister. W uroczystym ślubowaniu wzięły również udział władze regionu i Lublina, a uczniowie klas mundurowych i przedstawiciele stowarzyszenia proobronnego Legia Akademicka przygotowali pokaz dynamiczny.

Data dodania artykułu: 2017-10-30
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u