SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,List prezydenta do uczestników zjazdu szkół im Witolda Pileckiego
Organizatorzy i Uczestnicy V Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół noszących imię rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach Szanowni Pedagodzy! Drodzy Uczniowie! Panie i Panowie!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Katowicach na V Ogólnopolskim Zjeździe Szkół noszących imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji składam wyrazy uznania organizatorom i gospodarzom tegorocznego spotkania oraz wszystkim nauczycielom i uczniom szkół, które współtworzą społeczność Pilecczyków. Winszuję Państwu pierwszego jubileuszu w historii Państwa zjazdów i życzę wielu kolejnych sukcesów.

Bardzo się cieszę, że postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest coraz szerzej znana i czczona przez Polaków, zwłaszcza młodych. Jestem bowiem przekonany, że trudno dzisiaj o lepszy wzorzec osobowy szlachetnego, prawego człowieka, dobrego męża i ojca, dzielnego żołnierza i gorącego, niezłomnego patrioty.

Rotmistrz Pilecki to jeden z naszych największych bohaterów narodowych. Również poza Polską często mówi się o nim jako o najodważniejszym człowieku w całym wieku XX. I rzeczywiście, w tamtych dramatycznych czasach, kiedy nasza Ojczyzna wraz z większością państw Europy znalazła się pod władzą dwóch nieludzkich totalitaryzmów, rotmistrz Pilecki w walce o wolność Rzeczypospolitej dokonał czynów bezprecedensowych – jako „ochotnik do Auschwitz” i twórca organizacji podziemnej w tym największym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady, jako doskonały dowódca liniowy w powstaniu warszawskim, jako uczestnik drugiej konspiracji, a wreszcie jako ofiara zbrodni reżimu komunistycznego, mimo poddania bardzo ciężkiemu śledztwu do końca wierny suwerennej Polsce i lojalny wobec towarzyszy walki.

A jednocześnie ten wizerunek byłby dalece niepełny, gdyby nie dodać, że Witold Pilecki był człowiekiem wielkiego serca, który bezgranicznie kochał swoją rodzinę, a powinności męża i ojca harmonijnie łączył ze służbą dla Rzeczypospolitej. Nawet wtedy, gdy tajna działalność albo mury ubeckich kazamatów nie pozwalały mu na bezpośredni kontakt z najbliższymi, troszczył się o nich, pisał listy i grypsy, starał się zapewnić im bezpieczeństwo i pomyślność, a nade wszystko – przekazać dzieciom wartości, które sam wyznawał.

Wierzę, że to osobiste świadectwo rotmistrza Pileckiego będzie coraz mocniej docierać i przemawiać do serc młodych Polaków. Macie w nim bowiem, Drodzy Młodzi Przyjaciele, wspaniały przykład tego, co znaczy być człowiekiem pełnym: o bardzo silnym charakterze i zarazem ciepłym dla innych, o niewzruszonych zasadach i głębokiej wrażliwości. Niechaj ten ruch pilecczykowski, który budujecie, przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o Rotmistrzu w Waszym pokoleniu. I że wielu z Was będzie śmiało iść drogą ideałów, które wskazuje ta piękna postać. Tego życzę Wam, Uczniom, a także Waszym Nauczycielom i Rodzicom.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Data dodania artykułu: 2017-06-12
Autor artykułu: premier.gov.plp
stat4u