SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Litwa, Łotwa i Polska jednym głosem ws. Nord Stream 2 - relacja
11 marca 1990 roku, przywrócenie państwowości litewskiej, to dzień radosny dla nas wszystkich. Powrót Litwy do grona suwerennych państw ma dla nas olbrzymie znaczenie - powiedział dziś w Wilnie Marek Kuchciński. Marszałek Sejmu odwiedził stolicę Litwy by wziąć udział w obchodach Dnia Odrodzenia Niepodległości. Sejm reprezentowali również posłowie: Tadeusz Aziewicz, Tomasz Latos i Jerzy Meysztowicz.

Uroczystości w budynku Parlamentu rozpoczęły się minutą ciszy ku czci bojowników o wolność Litwy. Przewodniczący Seimasu Viktoras Pranckietis w swoim wystąpieniu mówił o odwadze tych, którzy prowadzili kraj do niepodległości. Przewodnicząca parlamentu Łotwy Ināra Mūrniece przypominała z kolei o potrzebie jedności państw bałtyckich.

Marszałek Sejmu mówił o okresie przełomu lat 1989-90. - To był triumf Solidarności i Sąjūdisu, dwóch wielkich ruchów społecznych, które wyszły daleko poza granice naszych państw - podkreślał. Marek Kuchciński przywołał także wspólne dzieło obu narodów sprzed 450 lat, Unię Lubelską, poprzedzoną chrztem Litwy. - Polacy i Litwini kierując się zasadą „wolni z wolnymi, równi z równymi”, zawarli równoprawny związek obojga narodów, stając się w pewnym sensie prekursorami UE i zbudowali nowoczesny parlamentaryzm - zaznaczył. Marszałek Sejmu mówił także o potrzebie przywrócenia aktywności zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy. Złożył również ofertę wzmocnionej współpracy parlamentarnej z państwami bałtyckimi. - Szczęść Boże Polsce, Litwie i całej Europie Środkowo-Wschodniej - zakończył.

Po zakończeniu obchodów w Seimasie na Placu Niepodleglości odbyła się ceremonia podniesienia flag państw bałtyckich. Następnie szefowie parlamentów Litwy, Polski i Łotwy złożyli podpisy pod Listem Otwartym do Przewodniczących Parlamentów Państw Europejskich. „Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, ale jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej Unii Europejskiej, a w szczególności zależności krajów Europy Środkowej i Wschodniej od Rosji” – czytamy w dokumencie, który wcześniej podpisali również przewodniczący parlamentów Ukrainy i Mołdawii. Marszałek Sejmu i towarzyszący mu polscy posłowie rozmawiali także z przewodniczącym Seimasu Viktorasem Pranckietisem. Po spotkaniu marszałek Kuchciński i przewodniczący Pranckietis spotkali się z dziennikarzami. - Podkreślamy dwie ważne zasady: wspólnej troski o bezpieczeństwo wszystkich państw Unii, w tym państw będących we wschodniej jej części, oraz solidarności i współpracy. Razem wspieramy także Ukrainę - mówił marszałek Sejmu w czasie konferencji prasowej.

W ramach uroczystych obchodów w stolicy Litwy marszałek Marek Kuchciński wziął również udział w Mszy Św. w Katedrze Wileńskiej.

Wizyta marszałka Kuchcińskiego w Wilnie była kolejną okazją do spotkania przewodniczących parlamentów Polski i Litwy. Viktoras Pranckietis na początku marca odwiedził Warszawę w związku z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej. Przemówienie, które wygłosił wtedy w Sejmie, było pierwszym w XXI wieku wystąpieniem przewodniczącego parlamentu innego kraju na posiedzeniu Izby. Marszałek Sejmu przebywał z kolei w Wilnie we wrześniu ubiegłego roku. Marek Kuchciński przemawiał wówczas na posiedzeniu plenarnym Seimasu. Mówił o znaczeniu sojuszu obu państw i wartości współpracy Warszawy i Wilna.

Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy obchodzony jest od 11 marca 1990 r. W tym dniu odbyło się pierwsze posiedzenie wybranej w wolnych wyborach Rady Najwyższej Litwy oraz proklamowano Państwo Litewskie. Podczas pierwszego posiedzenia Rada uchwaliła akt w sprawie odrodzenia niepodległego Państwa Litewskiego.

Data dodania artykułu: 2018-03-13
Autor artykułu: sejm.gov.pl
stat4u