SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Międzynarodowo w Kujawsko-Pomorskim UW
W urzędzie wojewódzkim spotkali się dzisiaj konsulowie honorowi z regionu oraz jego nowi mieszkańcy. Akty nadania obywatelstwa polskiego oraz egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej 9 obcokrajowcom wręczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Nowi obywatele pochodzą głównie zza naszej wschodniej granicy, ale także z Maroka. Na uroczystości towarzyszyły im rodziny, bliscy i konsulowie honorowi.

Wcześniej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz spotkał się z konsulami honorowymi akredytowanymi w Bydgoszczy i Toruniu. Tematem rozmowy była m.in. strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego i współpraca gospodarcza regionalnych przedsiębiorców z firmami zagranicznymi. Obecnie mamy w regionie 13 konsulów honorowych. W Bydgoszczy siedzibę mają przedstawiciele: Niemiec, Belgii, Czech, Chorwacji, Węgier, Czarnogóry, Słowacji i Ukrainy. W Toruniu natomiast działają konsulowie: Peru, Słowenii, Litwy, Finlandii i Mołdawii.

Konsul honorowy zajmuje się m.in. uwierzytelnianiem podpisu i znaków odręcznych, poświadczaniem odpisów i kserokopii, udzielaniem pierwszych porad dla znajdujących się w potrzebie obywateli, wsparciem w przypadku aresztowania.

Data dodania artykułu: 2017-04-21
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u