SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Miasta odgrywają znaczącą rolę w gospodarce i funkcjonowaniu naszego kraju
Jak przekształcić miasto w „inteligentny” sposób? Jakie projekty i inicjatywy czerpiemy z "inteligentnych" miast? Jakie jest znaczenie finansowania efektywności energetycznej na obszarach miejskich? Na te i inne pytania odpowiadali dzisiaj prelegenci konferencji „Modernizuj miasto: inwestycje w inteligentną i zrównoważoną infrastrukturę miejską”. W spotkaniu zorganizowanym przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i samorząd Katowic wzięli udział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.

– Rząd RP bardzo dużą rolę zwraca na rozwój polityki miejskiej, na rozwój miast. […] Miasta odgrywają znaczącą rolę w gospodarce i funkcjonowaniu naszego kraju. Działania rządu są spisane w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, realizujemy również skutecznie naszą „Politykę miejską do roku 2023”. To są takie nasze dwa dokumenty strategiczne, w ramach których się poruszamy – podkreślił na spotkaniu szef resortu inwestycji i rozwoju.

Podczas konferencji zorganizowanej w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym minister Kwieciński nawiązał też do „Partnerskiej Inicjatywy Miast” – programu, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w zakresie pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast. – Staramy się inicjować działania, które by integrowały i pozwalały na lepszą współpracę pomiędzy miastami. Do nich możemy zaliczyć projekt, który my nazywamy „Partnerską Inicjatywą Miast” - czyli tworzymy taką platformę, w ramach której chcielibyśmy, żeby miasta ze sobą współpracowały, ażeby były bardziej przyjazne i atrakcyjne dla swoich mieszkańców – mówił.

– Chcemy wspierać zarówno rozwój tych dużych miast czy dobrze rosnących ośrodków miejskich, jak również chcemy pomagać tym miastom, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Również chcemy wspierać te tereny, które ulegają marginalizacji – dużo takich terenów to są tereny wiejskie, tereny z małymi miejscowościami – zaznaczył szef MIiR.

Nawiązując do Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) utworzonego przez EBI oraz Komisję Europejską, minister Kwieciński podkreślił, że „w tej chwili Polska jest na piątym miejscu pod względem wykorzystania środków z EFIS na duże inwestycje infrastrukturalne. Realizujemy inwestycje na kwotę około 30 mld zł”.

W dzisiejszej konferencji wzięli udział także przedstawiciele zagranicznych rządów (Rumunii i Chorwacji), sektora bankowego, a także samorządowcy i architekci.

Data dodania artykułu: 2018-06-06
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u