SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister Mariusz Błaszczak do strażaków: Dziękuję za codzienną trudną i ofiarną służbę
Strażacki mundur kojarzy się z niesieniem pomocy w każdych warunkach i o każdej porze dnia i nocy – powiedział szef MSWiA do wyróżnionych funkcjonariuszy. Strażacy usuwali skutki burz i wichur, które w czerwcu i lipcu przeszły nad województwem kujawsko-pomorskim. Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że Straż Pożarna nie bez powodu cieszy się najwyższym zaufaniem obywateli. - Każdego dnia udowadniacie, jak bardzo jesteście potrzebni i że można na Was liczyć w każdej sytuacji życiowej. I za to Wam dziękujemy – powiedział minister

Podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, minister Mariusz Błaszczak nagrodził dwudziestu strażaków, którzy latem z największym trudem i w bardzo złych warunkach atmosferycznych usuwali skutki burz i wichur, które przeszły nad województwem kujawsko-pomorskim. Nieprzerwanie przez wiele godzin pomagali ludziom, usuwaliście powalone drzewa i zabezpieczaliście domy, z których nawałnice zerwały dachy. Na przykład asp. sztab. Andrzej Boniecki z Komendy Miejskiej PSP w Toruniu sprawnie ewakuował osobę uwięzioną w samochodzie, na które podczas wichury przewróciło się drzewo.

Minister Mariusz Błaszczak razem z Mikołajem Bogdanowiczem, wojewodą kujawsko-pomorskim wyróżnili też strażaka-ochotnika druha Tadeusza Okraskę, który został przygnieciony konarem drzewa w czasie akcji usuwania skutków nawałnic. - Ryzykujecie swoje życie i zdrowie, by pomagać ludziom, którzy stracili dobytek w wyniku klęsk żywiołowych. To zasługuje na najwyższe uznanie – powiedział minister.

Wsparcie dla samorządów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim minister Mariusz Błaszczak spotkał się również z samorządowcami, którzy otrzymali z MSWiA środki finansowe na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

W ramach kilku zadań, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udzieliło samorządom z województwa wsparcia na łączną kwotę ponad 5 mln zł. Z tych środków Gmina Brześć Kujawski odbuduje most na rzece Zgłowiączce, Starostwo w Tucholi przebuduje drogę powiatową, a Gmina Choceń rozbuduje sieć wodociągową. Szef MSWiA wręczył Ireneuszowi Kucharskiemu, wójtowi Gminy Gostycyn kolejną promesą na kwotę 853 tys. zł. Gmina wybuduje za to odcinek drogi gminnej, który został zniszczony podczas letnich nawałnic, które przeszły nad województwem. Udzielając samorządom pomocy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ściśle współpracuje z wojewodami, którzy jako przedstawiciele rządu w terenie mają lepszą wiedzę o tym, kto najbardziej ucierpiał i jakiego wsparcia potrzebuje.

MSWiA pomaga samorządom w całej Polsce w radzeniu sobie ze skutkami klęsk żywiołowych. Dwa tygodnie temu promesy otrzymali samorządowcy z województwa świętokrzyskiego.

Data dodania artykułu: 2016-10-03
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u