SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister kultury będzie współprowadził orkiestrę AUKSO
Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy została instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj w Tychach podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka oraz prezydent Tychów Andrzej Dziuba. W uroczystości wziął udział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Jest dla nas zaszczytem, że możemy wesprzeć tę działalność i w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcę wyrazić nadzieję, że to wsparcie posłuży dalszemu bujnemu rozwojowi wspaniałych talentów (…) i rozszerzeniu dotychczasowej działalności –powiedziała wiceminister Zwinogrodzka.

- Przyczyny tej decyzji to dorobek i pozycja, jaką ta znakomita orkiestra zdołała sobie wypracować w ciągu 20 lat istnienia, ale przyczyn jest więcej – to współprowadzenie podpisujemy w ramach szerszego projektu, w ramach którego ministerstwo zwiększyło liczbę instytucji współprowadzonych. Od 2 lat konsekwentnie ją zwiększamy, obecnie jest ich ok. 40 – dodała wiceminister.

– To kolejny szczęśliwy dzień nie tylko dla Tychów, ale i Śląska. Otrzymujemy po raz kolejny z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparcie. W tamtym roku to wsparcie było kierowane do zespołu „Śląsk” – podkreślił na uroczystości wicewojewoda Chrząszcz.

Podpisana umowa określa warunki współprowadzenia instytucji. Na jej mocy, Urząd Miasta Tychy będzie przekazywał rocznie dotację w wysokości ponad 2,28 mln zł, a MKiDN – 685 tys. zł na prowadzenie działalności statutowej Aukso. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku. Przekazywane przez MKiDN środki przyczynią się do zwiększenia możliwości twórczych orkiestry oraz zapewnienia stabilnego rozwoju instytucji.

– Środki, które przekazujemy w ramach tego współprowadzenia w naszym pojęciu mają posłużyć zwiększeniu dynamiki rozwojowej instytucji – mówiła wiceminister Zwinogrodzka. Odnosząc się do kwestii przygotowania przedsięwzięcia, wiceszefowa resortu kultury zaznaczyła: – Nie wątpię, że ta współpraca będzie udana, tak jak jej początek wyrażony tym dokumentem.

- W obecnej sytuacji, kiedy postindustrialny Śląsk inwestuje w kulturę, ministerstwo nie tylko to docenia, ale uważa, że słuszną i dalekowzroczną polityką władz państwowych jest wsparcie tego procesu, który nie tylko temu regionowi, ale i całemu krajowi dobrze posłuży, czego orkiestra Aukso wydaje się doskonałym przykładem – dodała wiceminister.

Dzisiejszą uroczystość zwieńczył koncert orkiestry Aukso, która wykonała inspirowany folklorem góralskim utwór Wojciecha Kilara pt. „Orawa”.

***

Aukso istnieje od 1998 roku. Powołana przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach jest jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Założycielem i dyrektorem artystycznym instytucji jest Marek Moś, wybitny polski dyrygent, skrzypek i kameralista. Poziom artystyczny orkiestry oraz jego bogaty repertuar przyniósł mu liczne nagrody oraz uznanie nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Repertuar orkiestry rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Prawykonania swoich utworów powierzali orkiestrze m.in.: Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska- Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski. Aukso jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów – ma na koncie liczne albumy z repertuarem m.in. Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Nagrywa też z powodzeniem muzykę filmową kompozytorów o światowej sławie takich jak m.in. Elliot Goldenthal, czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych.

Data dodania artykułu: 2018-06-15
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u