SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ministrowie Spraw Wewnętrznych Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali o bezpieczeństwie wewnętrznym
W czwartek 21 grudnia w Warszawie w ramach polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych minister Mariusz Błaszczak spotkał się z Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania szefowie resortów z obu krajów rozmawiali o współpracy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego.

Konsultacje odbyły się pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Theresy May. Podczas spotkania ministrowie rozmawiali o współpracy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. W tym kontekście szefowie resortów dyskutowali o rozwijaniu wspólnych działań związanych ze zwalczeniem handlu ludźmi oraz wykorzystywania na rynku pracy. Chodzi między innymi o podnoszenie ogólnej świadomości społecznej na temat tego zjawiska wśród młodych Polaków. Poruszono także kwestie związane zwiększaniem efektywności współpracy polskich i brytyjskich służb w zakresie ściągania sprawców tych przestępstw.

W kontekście aktualnych wyzwań w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego (Brexit, duża liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii), ministrowie omówili także możliwości dotyczące usprawnienia współpracy oraz wymiany informacji pomiędzy służbami obu krajów.

Ponadto rozmawiano o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii, w szczególności w kontekście ich bezpieczeństwa oraz zapobiegania incydentom o podłożu ksenofobicznym wymierzonym w polskich obywateli.

Konsultacje pomiędzy rządem Polski i Wielkiej Brytanii były drugimi w historii bilateralnych relacji. Pierwsze spotkanie pod przewodnictwem Premier Beaty Szydło i Theresy May odbyło się 28 listopada 2016 roku w Londynie. Było to ważne wydarzenie, ponieważ konsultacje międzyrządowe są formułą bardzo rzadko stosowaną przez Brytyjczyków. Wcześniej ten format był stosowany przez stronę brytyjską jedynie w relacjach z Francją.

Data dodania artykułu: 2017-12-27
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u