SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Mural ze Śródki cudem Polski? Trwa głosowanie!
Trójwymiarowy mural "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" został nominowany w plebiscycie 7 Cudów Polski 2016, który od sześciu lat organizuje National Geographic Traveler. Na razie zajmuje 12 miejsce, jednak jest duża szansa na poprawienie tego wyniku. Głosowanie trwa jeszcze do końca sierpnia.

Poznański mural jest jednym z 32. nominowanych obiektów. Trzeba przyznać, że konkurencja jest bardzo silna, bowiem wśród kandydatów znajdują się między innymi latarnia morska w Kołobrzegu, śląski Szlak Zabytków Techniki czy Puszcza Białowieska.

Głosować na śródeckie malowidło można na stronie www.7cudow.national-geographic.pl do 31 sierpnia. Oprócz oddania głosu należy jeszcze napisać, dlaczego to akurat ten obiekt powinien znaleźć się w gronie 7 Cudów Polski 2016.

"Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" to jeden z nielicznych w Polsce murali namalowanych w technice 3D. Dzieło powstało w październiku 2015 roku i jest częścią projektu "W środku Śródki".

Pomysłodawcą muralu był radny osiedlowy, Gerard Cofta, zainspirowany fotografią z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Ideą zainteresowała się Fundacja Artystyczno - Edukacyjna Puenta, która zgłosiła koncepcję do konkursu Centrum Warte Poznania. Projekt otrzymał dofinansowanie Miasta Poznań, a Śródka zyskała kolejną wyjątkową atrakcję.

To niezwykle efektowne dzieło można zobaczyć na ścianie kamienicy na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki. Ma ono przypominać o historii tej dzielnicy Poznania, która jeszcze nieco ponad sto lat temu była oddzielnym miastem

To nie pierwsza nagroda dla "Opowieści...". Stowarzyszenie Architektów Polskich w 2016 podczas ogłoszenia wyników swoich dorocznych konkursów na najlepsze obiekty architektoniczne zrealizowane w roku minionym przyznało mu wyróżnienie w kategorii obiekt specjalny - zdarzenie architektoniczne.

Data dodania artykułu: 2016-08-19
Autor artykułu: Lilia Łada/www.poznan.pl
stat4u