SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Muzykujące rodziny znów spotkały się w Lublinie
W Filharmonii Lubelskiej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Już po raz 25. zorganizowane zostały Muzyczne Spotkania Rodzin. Na scenie zaprezentowały się muzykujące rodziny z Polski i Białorusi. Wykonywane były różnorodne utwory, od muzyki klasycznej po muzykę ludową i jazz.

Zorganizowana z tej okazji uroczysta gala stała się okazją do podsumowania i wręczenia nagród osobom zaangażowanym od lat w organizację Muzycznych Spotkań Rodzin. W dowód szczególnego zaangażowania minister rodziny, pracy i polityki społecznej odznaczyła Jadwigę Kiszczak Odznaką Honorową Primus in Agendo. Nagrodę wręczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Dyplomami wojewody lubelskiego uhonorowani zostali także wszyscy ci, których wkład był bezcenny przy organizowaniu corocznych spotkań.

Wojewoda lubelski gratulując wszystkim nagrodzonym całokształtu pracy podkreślił, że dyplomy są wyrazem ogromnego uznania dla ich zaangażowania i poświęcenia. – Rodzina muzyką silna – powiedział. – Jeśli muzyka to sztuka, a sztuka to piękno, a źródłem piękna jest Bóg, to rodzina Bogiem silna. (...) - Spotkania pokazują także, że rodzina jest radością, a ta radość potrafi jednoczyć wiele rodzin polskich i zagranicznych przy wspólnym śpiewaniu i muzykowaniu, i to na tak wysokim poziomie – zaznaczył wojewoda.

Na tegoroczną edycję jubileuszową złożyły się dwie części. Podczas pierwszej, oficjalnej, zostały wręczone nagrody. Druga część poświęcona była dwudziestopięcioletnim wspomnieniom z tych spotkań. Uczestnikami jej były muzykujące rodziny oraz ważne postaci życia publicznego m.in. przedstawiciele lokalnych władz i ministerstw, które objęły patronatem wydarzenie.

***

Muzyczne Spotkania Rodzin w Lublinie są trwałym owocem Międzynarodowego Kongresu Rodziny w Warszawie, który się odbył w 1994 r. i zainspirował różne działania na rzecz rodziny nie tylko w Polsce, ale również Europie Środkowej. Warto także podkreślić, że miał miejsce w ważnym momencie, bo w Światowym Roku Rodziny, ogłoszonym przez ONZ i przez Stolicę Apostolską. Kongres warszawski pod hasłem „Rodzina to dla Was i o Was” zgromadził ponad 50 światowej sławy prelegentów z kraju i zagranicy. Był pierwszym w historii kongresów zorganizowanym na taką skalę i pierwszym w byłym bloku komunistycznym.

Przy okazji warszawskiego Kongresu z 1994 r. stworzone zostało 18 komitetów lokalnych, które miały przygotować swój wkład. Komitet lubelski wniósł propozycję prezentacji rodziny od strony wspólnego muzykowania. Pomysłodawcą projektu, który zyskał ogólną akceptację był Maksymilian Bylicki. Rodzinne muzykowanie stało się pomysłem na familijną integrację i wspólne spędzanie czasu. Od tego momentu wydarzenie odbywa się co roku na wiosnę, z roczną przerwą spowodowaną żałobą po katastrofie w Smoleńsku.

Muzyczne Spotkania Rodzin były inspiracją dla kolejnego projektu - konkursu plastycznego. Wystawa prac biennale artystycznego pt. Portret Rodzinny towarzyszy wydarzeniu od lat. Już po raz 11 można było obejrzeć dzieła młodych twórców.

Data dodania artykułu: 2018-05-17
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u