SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,NADZWYCZAJNA SESJA SEJMIKU
10 lipca odbyły się dwie nadzwyczajne sesje Sejmiku Województwa Podkarpackiego związane z sytuacją w podkarpackich szpitalach. W obradach uczestniczyły wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

Sesje zostały zwołane z powodu częściowej absencji personelu medycznego w podkarpackich szpitalach: Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Wojewódzkim Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu oraz Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Podczas pierwszej sesji przedstawiono kwestie dotyczące funkcjonowania podkarpackich szpitali, a także informacje o działaniach zarządu województwa i wojewody podkarpackiego, podjętych w sprawie rozwiązania problemów w podkarpackiej służbie zdrowia. O działaniach zarządu mówili marszałek województwa Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek. Głos zabrała również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podała dane na temat nieobecności pielęgniarek według stanu na 10 lipca br. W szpitalu w Mielcu absencja wyniosła 113 osób na 488 pielęgniarek i położnych, w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie – 141 osób na 1021 pielęgniarek i położnych, w Tarnobrzegu – 114 nieobecnych osób na 405, natomiast w Stalowej Woli 61 na 434.

Wojewoda podziękowała wszystkim, którzy włączyli się aktywnie w zapewnienie właściwego funkcjonowania systemu szpitalnego na Podkarpaciu.Zaznaczyła, że zespoły ratownictwa medycznego na terenie województwa działają prawidłowo. Poinformowała również o porozumieniu, jakie z pielęgniarkami i położnymi 9 lipca br. zawarł Minister Zdrowia (więcej informacji tutaj ).

Na koniec sesji zostało przyjęte stanowisko w sprawie sytuacji w podkarpackich szpitalach. W dokumencie znalazły się m. in. informacje o sytuacji ekonomicznej placówek podlegających samorządowi województwa, które przeszły restrukturyzację oraz apel do personelu szpitalnego (więcej informacji tutaj ).

W nadzwyczajnych obradach sejmiku uczestniczyli parlamentarzyści, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicewojewoda Lucyna Podhalicz, przedstawiciele samorządów, Narodowego Funduszu Zdrowia, rzeszowskiej „Solidarności”, dyrektorzy szpitali, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni.

Data dodania artykułu: 2018-07-13
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u