SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nagroda im. Benedykta Polaka
Wykładowca polonistyki na Uniwersytecie Tokijskim, tłumacz polskiej literatury na język japoński oraz propagator kultury polskiej na terenie Japonii- profesor Mitsuyoshi Numano oraz profesor Jerzy Dzik - paleontolog polski, ewolucjonista, profesor i dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauksą tegorocznymi laureatami nagrody im. Benedykta Polaka, która została wręczona w archikolegiacie w Tumie. Przyznano również wyróżnienie, które odebrał Sebastian Kawa - polski pilot szybowcowy i żeglarz sportowy, jedenastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie.

Z zaproszenia na uroczystość skorzystało wielu znakomitych gości. Władze państwowe reprezentowali: wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Gliński - oraz wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Swoją obecnością galę w tumskiej kolegiacie zaszczycili: poseł Marek Matuszewski oraz senatorPrzemysław Błaszczyk.

Nagroda im. Benedykta Polaka jest przyznawana rokrocznie przez członków kapituły wybitnym badaczom, głębin morskich i kosmosu – jednemu z Polski i jednemu z zagranicy. Nagrodzie patronuje franciszkaninem, który wraz z legatem papieskim Giovannim da Pian del Carpine, wyruszył w 1245 roku z poselstwem do chana mongolskiego. Europejczycy zawdzięczają im pierwszy, szczegółowy opis Azji.

- Cieszę się, że to właśnie mi przypadło wręczenie nagrody znamienitym laureatom, którzy w swej działalności kontynuują wielką tradycję eksploracji zapoczątkowaną przez Benedykta Polaka – powiedział wicepremier Piotr Gliński. - Prof. Mitsuyoshi Numano wykonuje fantastyczną pracę na rzecz odkrywania Polski i polskości przed Japończykami - dodał.

Z kolei wojewoda Zbigniew Rau powiedział: - Wszyscy z nas na pewno zastanawiali się co zdecydowało o tym, by przyznanie Nagrody im. Benedykta Polaka - prawie 800 lat po tej spektakularnej wyprawie - zlokalizować w centralnej Polsce. Myślę, że dobrą odpowiedź na to pytanie daje dorobek profesora Mitsuyoshi Numano. Miałem przyjemność zapoznać się z jednym z artykułów profesora, w którym stawia pytanie: - Czy jest coś takiego jak środkowoeuropejska tożsamość? Odpowiada w konkluzji swojego artykułu twierdząco odwołując się do XX-wiecznej, środkowoeuropejskiejliteratury. Pisze tak: środkowi europejczycy, kiedy chwytają za pióro wskazują jednoznacznie, że nie są tak narodowo wyraziści w swoim kontekście kulturowym. Ale mimo, że pochodzą z tak małych państw, są ludźmi bardzo otwartymi i spragnionymi kontaktu z innymi – zaznaczył wojewoda łódzki.

Odczytano również list od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Prezydent m.in. podziękował organizatorowi - Kapitule Nagrody im. Benedykta Polaka za "cenną i ważną inicjatywę upowszechniania wiedzy o polskich osiągnięciach w eksploracji otaczającego nas świata, w przekonaniu, że są one ważnym elementem opowieści o historii naszej polskiej wspólnoty".

Data dodania artykułu: 2018-06-12
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u