SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Najważniejsza jest biało-czerwona
Przez zabawę do poznania historii kraju. Wojewoda i wicewojewoda opolski w ciągu zaledwie niespełna dwóch tygodni odwiedzą uczniów 22 szkół podstawowych z całej Opolszczyzny. A wszystko po to, by najmłodsi – w sposób bardziej świadomy, świętowali Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.

Już niebawem 2 i 3 maja Polska i Polacy obchodzić będą Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji wojewoda i wicewojewoda opolski od 16 kwietnia do 30 kwietnia planują odwiedzić uczniów opolskich szkół podstawowych, by porozmawiać na temat znaczenia ww. dat dla tożsamości narodowej. Dla uczniów została przygotowana specjalna prezentacja multimedialna, w której znaleźć można m.in. poradnik – w jaki sposób prawidłowo wywieszać flagę Polski. Dla wszystkich przygotowany został również quiz, którego zwycięzcy otrzymują patriotyczne upominki: brelok z flagą Polski oraz kolorowanki i komiks patriotyczny.

Szkoła Podstawowa nr 25 im. Generała Władysława Sikorskiego, Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II oraz podstawówka z miejscowości Kowale, którego patronem jest Wincenty Witos – były dziś pierwszymi placówkami, które odwiedzili wojewodowie. Każdy z uczniów, jak i nauczyciele, otrzymali flagietki oraz kokardy narodowe. W rozmowie z najmłodszymi klasami, wojewoda opolski Adrian Czubak zwracał uwagę na konieczność szanowania symboli narodowych. Wojewoda wskazywał również na poprawne eksponowanie flagi Polskiej z flagami innych narodów. – Zawsze z godnością, wielką dumą i szacunkiem, powinniście zawsze –gdziekolwiek jesteście czy w domu, czy w szkole, dbać o polskie wartości i nasze barwy narodowe – mówił.

Podczas inauguracji cyklu łącznie 24 spotkań z uczniami opolskich szkół, wicewojewoda podkreślała znaczenie Konstytucji 3 Maja dla tożsamości narodowej. – Z pewnością jak przyszliście po raz pierwszy do szkoły, to nauczyciele mówili wam o regulaminie szkoły? Mówiła wam co wolno w szkole, a co nie przystoi. I konstytucja to jest właśnie takie połączenie takiego regulaminu ze statutem, czyli jest to najważniejszy dokument dla każdego Polaka – wyjaśniała.

Opolska szkoła nr 25 nie była jednak jedyną, którą wojewoda opolski odwiedził tego dnia. Podobne spotkania o charakterze patriotyczno-historycznym odbyły się również w szkole podstawowej w Kuniowie w powiecie kluczborskim oraz w miejscowości Kowale w powiecie oleskim. Tu na wojewodę czekały występy artystyczne młodych patriotów, którzy nie mieli żadnych problemów z odpowiedziami na pytania quizowe. Lidia Kowalska-Owczarek, dyrektor podstawówki z Kowale zaznaczyła, że po raz pierwszy w historii szkoły, placówkę tę odwiedza wojewoda. – To dla nas duży zaszczyt i wyróżnienie. –Udział wojewody w tym spotkaniu podnosi rangę dwóch najważniejszych świąt tj. Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja – mówiła.

Wojewoda i wicewojewoda opolski jeszcze w tym tygodniu odwiedzą łącznie 9 szkół. Ale na tym nie koniec. – Do 30 kwietnia planujemy zakończyć wizyty, tak aby dzieci miały czas do przygotowania się do świętowania 2 i 3 maja – deklaruje wojewoda.

Data dodania artykułu: 2018-04-19
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u