SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowe Święto Niepodległości – radosne, wspólne świętowanie
Na Skwerze Wolności w Gorzowie Wlkp. odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na które Lubuszan zaprosił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. – Dziękuję za przywiązanie do naszej tradycji, patriotyzm i wspólną manifestację polskości – mówił wojewoda.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele katedralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. Biskup diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy mszy i mieszkańcy przemaszerowali na Skwer Wolności. Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

– 98 lat temu spełnił się sen całych pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, 146 lat od pierwszego rozbioru, powstała na nowo – 11 listopada 1918 r. Ten dzień uznajemy za początek niepodległości, a droga do niej była długa i trudna – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. – Dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj przybyli, by oddać hołd tym, którym zawdzięczamy dzisiejsze radosne Święto. Dziękuję za przywiązanie do naszej tradycji, patriotyzm i wspólną manifestację polskości – mówił wojewoda.

Podczas uroczystości państwowej odbył się m.in.: apel pamięci, oddanie salwy honorowej, ślubowanie kadetów I rocznika Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. oraz składanie pod pomnikiem wiązanek kwiatów. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył także dwa karabiny przedstawicielowi oddziału kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Po oficjalnych uroczystościach odbyły się pokazy sprzętu bojowego Wojska Polskiego, a w miasteczku harcerskim Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego zapraszali do wspólnego śpiewania piosenek przy ognisku. Zostały także rozdane uczestnikom śpiewniki, okolicznościowe gazetki, biało-czerwone flagi oraz pierniczki w kształcie serca z napisem Polska.

Można było również zobaczyć i wysłuchać:

pokaz konny, który zaprezentuje grupa rekonstrukcyjna Oddział Kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich,
pokaz musztry paradnej Kadetów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim,
występ orkiestry dętej z Gorzowa Wielkopolskiego.

Podczas Wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości wystartował także "I Bieg Niepodległości" na 11 km.

Bieg główny
Bieg dzieci do lat 6
Bieg dzieci 7 - 11 lat

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary Wojewody Lubuskiego dla najlepszej biegaczki i najlepszego biegacza w biegu głównym i w biegach dziecięcych oraz upominki. Każdy uczestnik otrzymał także pamiątkowy medal, czapkę, nr startowy. Po zakończeniu biegu dla jego uczestników czekała wojskowa grochówka.

11 listopada kursował również tramwaj patriotyczny, w którym znajdowała się wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży gorzowskich szkół, SP-20 i SP-9 „NIEPODLEGŁOŚĆ 1918”.

Data dodania artykułu: 2016-11-13
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u