SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowe Święto Niepodległości w Wielkopolsce
Gdy resztę odzyskanej Polski rozpierała radość i duma wolności w Wielkopolsce trwały przygotowania do powstańczej walki. Wielkopolanie niepodległość i jedność z ojczyzną - Polską, wywalczyli sami - mówił dziś wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na poznańskim Placu Wolności zebrali się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz i samorządu, harcerze oraz przedstawiciele służb i inspekcji. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu wystawiła kompanię honorową. Wojewoda wielkopolski, przypominając historię odzyskania przez ojczyznę niepodległości po 123 latach zaborów zwrócił uwagę na rolę wychowania w kształtowaniu postaw. - Tylko dzięki temu, że przywiązanie do Polski było sprawą codzienną, możliwe stało się przetrwanie niewoli przez ponad wiek. To wielka zasługa kobiet, matek i żon, że cztery pokolenia nie zatraciły swej odrębności pod dyktatem zaborców, a piąte wiedziało, co zrobić z wolnością.

Oficjalną część obchodów organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego, uświetnił apel pamięci. Część historyczną, poświęconą prezentacji wielkopolskiego sprzętu wojskowego z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęła salwa honorowa z zabytkowej armaty prawosławnej, którą oddał wojewoda. Armata 02/26 stanowiła podstawowe uzbrojenie dywizjonów artylerii konnej Wojska Polskiego w latach 30. XX wieku. Zaprezentowany na Placu Wolności model został w całości odtworzony przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej. Część zbiorów udostępniło Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Finałem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i defilada pododdziałów.

Uroczystości na Placu Wolności poprzedziła msza święta w poznańskiej Farze. Nabożeństwu w intencji Ojczyzny przewodniczył arcybiskup, metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Data dodania artykułu: 2017-11-11
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u