SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa - obchody w Warszawie
Apel Pamięci, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i złożenie wieńców – tak uczczono w 74. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej pamięć ofiar ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W uroczystościach przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie wziął udział m.in. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego i okolicznościowych przemówień. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list wystosowany do uczestników uroczystości przeczytała Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

Rocznica Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – masowych mordów na Polakach w blisko stu miejscowościach – od dawna była uznawana za dzień upamiętniający wszystkie ofiary czystki etnicznej na Kresach Południowo-Wschodnich. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy ją oficjalnie jako ustanowione przez Sejm święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla ich męczeństwa. Głęboko wierzę, że niepodległa Polska odtąd już zawsze będzie z najwyższą czcią wspominać naszych poległych Rodaków – napisał Prezydent Andrzej Duda.

Na koniec uroczystości zaplanowano ceremonię złożenia wieńców. Wiązanki pod pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i pod pomnikiem Rzezi Wołyńskiej złożyli m.in. w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony był po raz pierwszy. Święto ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku.

Data dodania artykułu: 2017-07-13
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u