SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowa ścieżka historyczna w Spychowie
W piątek, 1 lipca ok 200 osób przyjechało do miejscowości Połom na terenie Nadleśnictwa Spychowo na oficjalne otwarcie pierwszej w powiecie szczycieńskim ścieżki pieszej, na której można zobaczyć historyczne umocnienia z lat 1901-1944. Ścieżka historyczna powstała dzięki wspólnym wysiłkom takich organizacji jak: Grupa Odnowy Wsi Spychowo, Nadleśnictwo Spychowo, Gmina Świętajno, Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo, OSP Spychowo oraz Zespół Szkół w Spychowie. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu udało się uprzątnąć i wyeksponować te niezwykłe obiekty.

Uroczystego otwarcia ścieżki i przecięcia „wstęgi” w postaci zasieków z drutu kolczastego dokonali: Jerzy Antoni Gosiewski- Poseł na Sejm RP, Alicja Kołakowska- Wójt Gminy Świętajno, Krzysztof Wittbrodt- Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Krzysztof Krasula- Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo. Następnie wszyscy ruszyli wraz z organizatorami na obejście ścieżki, a każdy zwiedzany obiekt był omawiany przez osoby, które brały czynny udział w jej powstawaniu. Dla zwiedzających na trasie czekała również atrakcja przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa”, w postaci przebranych żołnierzy Wehrmachtu w zaadaptowanym przez nich schronie dowodzenia.

Fortyfikacje Szczycieńskiej Pozycji Leśnej to historyczna linia obronna dawnych Prus Wschodnich, rozbudowywana przez prawie pół wieku, w latach 1901-1944, na której znajdują różne rodzaje umocnień obronnych charakterystycznych dla I i II wojny światowej. Co ciekawe, w spychowskich lasach zachowały się w bardzo dobrym stanie, gdyż nie zostały zniszczone przez działania wojenne. Nie były one też planowo wysadzane, jak wiele innych tego typu umocnień. Największego spustoszenia dokonali w nich tzw. złomiarze, kradnąc w ostatnich dekadach XX wieku praktycznie całe metalowe wyposażenie schronów.

Punktem początkowym szlaku jest plaża w miejscowości Połom koło Spychowa, gdzie można pozostawić samochód, albowiem cała ścieżka ma charakter pętli. Na trasie ok 5 km można zwiedzić najbardziej charakterystyczne obiekty Szczycieńskiej Pozycji Leśnej, co daje również możliwość prześledzenia zmian w koncepcjach obronnych oraz formach schronów na przestrzeni obu wojen światowych. Szlak jest oznakowany, a przy schronach i innych ciekawostkach historycznych widnieją tablice informacyjne ze szczegółowym opisem danego miejsca. Na tablicach znajdują się również wizualizacje danych fortyfikacji, które pokazują wyraźnie, jaką rolę pełniły w czasach wojennych i jak były skonstruowane. Wszystkie obiekty są przystosowane do zwiedzania, choć warto wziąć ze sobą latarkę do oglądania wnętrza schronów, a czas potrzebny do obejścia całej trasy to jedynie ok 2 godziny.

Data dodania artykułu: 2016-07-05
Autor artykułu: Adam Gełdon, Nadleśnictwo Spychowo
stat4u