SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowa siedziba Oddziału Prewencji Policji w Krakowie
To zawsze jest duże wydarzenie kiedy przy okazji przekazywania nowego obiektu, jako minister w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, mogę powiedzieć: „Dotrzymaliśmy słowa” – podkreślił szef MSWiA Joachim Brudziński podczas otwarcia nowoczesnego kompleksu budynków Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

Budowa nowego kompleksu budynków dla Oddziału Prewencji Policji w Krakowie kosztowała ponad 43 mln zł, z czego 31 mln zł stanowiły środki z Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Krakowscy funkcjonariusze prewencji otrzymali nowoczesny obiekt wyposażony w salę gimnastyczną, magazyny, garaże, a także zaplecze techniczne zapewniające komfort pełnienia służby. Nowe budynki powstały w miejscu poprzedniej siedziby OPP, która nie spełniała współczesnych standardów.

Podczas uroczystości szef MSWiA zwrócił się m.in. do krakowskich funkcjonariuszy prewencji. - Jest taki obszar życia, na którym oszczędzać nie można. To bezpieczeństwo. Macie prawo pracować w godnych warunkach – zapewnił minister.

Policjanci służący w Oddziale Prewencji Policji są szkoleni i przygotowywani do prowadzenia działań zespołowych w sytuacjach użycia większych sił policyjnych. Pełnią przede wszystkim służbę prewencyjną oraz biorą udział w akcjach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ich działania są widoczne na terenie Krakowa, ale również w innych miejscowościach Małopolski. W ramach OPP w Krakowie wyznaczany jest tzw. pluton alarmowy, którego celem jest natychmiastowa reakcja w sytuacjach wymagających jak najszybszego użycia większych sił policyjnych, wsparcia działania jednostek terenowych w przypadku m.in. prowadzenia poszukiwań, zabezpieczeń miejsc zdarzenia i zabezpieczenia prewencyjnego akcji ratunkowych. Krakowska prewencja dbała m.in. o bezpieczeństwo uczestników Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Minister Joachim Brudziński nawiązał również do wydarzeń w Świnoujściu. - Bycie policjantem to nie praca, to służba. Na służbie jest się cały czas. Tam gdzie brakuje odpowiedzialności za funkcjonariuszy i godność Policji, będą podejmowane decyzje dyscyplinarne – podkreślił.

- Dziękuję wszystkim, którzy dbają o bezpieczeństwo Polaków. Życzę również bezpiecznej służby - podsumował szef MSWiA.

Data dodania artykułu: 2018-06-22
Autor artykułu: mat prasowe MSWiA
stat4u