SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowy Rynek w Przytyku
W minioną niedzielę 2 września w Przytyku odbyła się uroczystość otwarcia odrestaurowanego rynku miejskiego. Na zaproszenie władz samorządowych Przytyka w wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej Delegatury MUW.

Odnowiony rynek w Przytyku nawiązuje w swojej wymowie do historii i tradycji. Dla współczesnego człowieka bardzo ważna jest tożsamość, a jednym z czynników umożliwiających jej zachowanie jest czerpanie z pamięci przeszłych pokoleń - stwierdził w okolicznościowym wystąpieniu Krzysztof Murawski.

Jednym z punktów uroczystości była promocja książki pt. “Dzieje Przytyka i okolicznych miejscowości do 1918 roku” opowiadającej o dziejach miasteczka. Na spotkaniu obecni również jej autorzy: prof. Dariusz Kupisz oraz dr Sebastian Piątkowski z IPN, którzy opowiadali o publikacji uczestnikom wydarzenia.

Przytyk to miejscowość z tradycjami. Już ponad 500 lat temu odbywały się tu historyczne targi, którym prawo organizacji nadał Król Kazimierz Jagiellończyk na Sejmie w Radomiu.

Obecnie na rynku w Przytyku w centralnym punkcie, usytuowana jest fontanna z bryłą w kształcie kuli ziemskiej. Miejsce to symbolizuje środek Europy. Legenda związana z centralnym punktem kontynentu związana jest z krzyżującymi się tu w średniowieczu szlakami handlowym: Traktem Królewskim i Traktem Wielkopolskim. Ówczesne szlaki handlowe nadawały Przytykowi szczególnie uprzywilejowane miejsce na mapie Polski.

Data dodania artykułu: 2018-09-09
Autor artykułu: mat prasowe KPRM
stat4u