SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowy profesor na Politechnice Białostockiej
Do grona profesorów Politechniki Białostockiej dołączył Valery Salauyou, naukowiec z Wydziału Informatyki. Akt nominacyjny z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odebrał we wtorek, 27 września, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Profesor Valery Salauyou rozpoczął działalność zawodową w 1980 r w Ośrodku Obliczeniowym na Białorusi na stanowisku inżynier-programista. W latach 1984-2002 pracował w Instytucie Radiotechnicznym w Mińsku na Białorusi (Białoruski Państwowy Uniwersytet Informatyki i Radioelektroniki). Na Politechnice Białostockiej pracę rozpoczął na stanowisku adiunkta w 1992 r. Pracę habilitacyjną obronił w 2002 r. W 2011 r Wyższa Komisja Atestacyjna Republiki Białoruś nadała mu tytuł profesora nauk technicznych w specjalności informatyka i technika obliczeniowa.

Główne kierunki jego działalności naukowej: projektowanie systemów cyfrowych na PLD (ang. Programmable Logic Device), automaty skończone i mikroprogramowane, minimalizacja pobieranej mocy. Opublikował ponad 190 prac naukowych, 6 monografii (w tym 4 autorskie), 2 podręczniki, 6 skryptów, 14 artykułów w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz blisko 100 artykułów w innych

Data dodania artykułu: 2016-09-29
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u