SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,OBCHODY 99. ROCZNICY ŚMIERCI PŁK. LEOPOLDA LISA-KULI
Mieszkańcy Podkarpacia uczcili pamięć płk. Leopolda Lisa-Kuli. W obchodach 99. rocznicy jego śmierci, które odbyły się w Rzeszowie, uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Uroczystości pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli poprzedziła Msza Święta w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Rocznicę śmierci pułkownika uczczono apelem pamięci i salwą honorową. Wydarzenie było również okazją do złożenia przyrzeczeń strzeleckich przez dziewczęta i chłopców z jednostek strzeleckich m.in. z Rzeszowa, Stalowej Woli, Leżajska, Nowej Dęby, Sędziszowa Młp., Brzeska, Mielca i Niska. Rotę przyrzeczenia odczytał Leopold Kula – bratanek pułkownika.

W uroczystości wziął udział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, że złożenie przysięgi to jeden z najważniejszych momentów w życiu młodego człowieka, który od tej chwili wpisuje się w pochód dziejowy, gdzie pokolenia przemijają, ale niosą dalej te same wartości i tradycję niepodległościową, której symbolem jest postać płk. Leopolda Lisa – Kuli.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników obchodów rocznicowych.

Obchody zakończyły się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów oraz defiladą pododdziałów strzeleckich.

99. rocznica śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli mija 7 marca. Oficer Legionów Piłsudskiego jest pochowany na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

Data dodania artykułu: 2018-03-12
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u