SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW
W dniu 21 marca 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą dzień 24 marca Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybrana na dzień obchodów data jest symboliczna.

Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

W Markowej odbyły się uroczystości, w których udział wzięła wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Rozpoczęły się one modlitwą przy grobie rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta, a następnie były kontynuowane w Muzeum im. Rodziny Ulmów, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskich Sprawiedliwych. W obchodach uczestniczyli również podkarpaccy parlamentarzyści, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, prezes IPN Jarosław Szarek oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wejście w życie przepisów ustanawiających Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, podkreśla szacunek, jaki oddajemy Witoldowi Pileckiemu, Janowi Karskiemu, Władysławowi Bartoszewskiemu, Irenie Sendlerowej, twórcom Żegoty, rodzinie Ulmów, Kowalskich i Baranków, ale także siedmiu tysiącom osób, które zostały upamiętnione w instytucie Yad Vashem oraz tym tysiącom Polaków, którzy nie są znani z imienia i nazwiska.

Data dodania artykułu: 2018-03-25
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u