SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,O nawałnicy w Sępólnie Krajeńskim
Samorządy nie przekazały jeszcze 15 mln zł z otrzymanych przez rząd 39 mln zł na wypłaty zasiłków poszkodowanym w sierpniowej nawałnicy. Śródków w gminach nie brakuje. Proszę o jak najszybsze wypłaty tych odszkodowań - mówił na konferencji prasowej w Sępólnie Krajeńskim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przedstawiciel rządu w terenie był gościem XXXVI sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim, podczas której przedstawił radnym informacje o skutkach nawałnicy, która przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie w nocy z 11 na 12 sierpnia.

Obecność wojewody Mikołaja Bogdanowicza na dzisiejszej sesji była również okazją do wręczenia staroście sępoleńskiemu Jarosławowi Tadychowi promesy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 1 194 000 zł ze środków przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Promesa obejmuje dofinansowanie przebudowy czterech dróg powiatowych zniszczonych przez sierpniową nawałnicę i jest kolejną formą rządowego wsparcia dla samorządów i mieszkańców dotkniętych przez kataklizm regionów.

W kwestii infrastruktury komunalnej w roku 2017 oceniliśmy razem z samorządowcami 63 projekty do bezwzględnej realizacji na kwotę powyżej 70 mln zł. W 2017 roku realizowanych będzie 9 projektów. Wśród nich jest wręczona dziś promesa na 4 zadania w powiecie sępoleńskim, jest to - droga powiatowa relacji Więcbork – Wielowicz, droga powiatowa relacji Zakrzewek, droga powiatowa relacji Jazdrowo – Iłowo – Sępólno Krajeńskie i droga powiatowa Stare Gronowo – Witkowo – Kamień Krajeński. Na te cztery drogi przekazałem promesę na łączne wsparcie w wysokości 1 194 000 zł. Pozostałe zadania będą realizowane w roku 2018. Podkreślam i proszę samorząd województwa, żeby wsparł samorządy kwotą na pokrycie wkładu własnego czyli 20 procent realizacji zadań, tak aby mogły starać się o dotacje rządowe pokrywające 80 procent wartości inwestycji. To na pewno odciążyłoby te poszkodowane gminy – apelował wojewoda.

Przedstawiciel rządu w terenie uczestniczył także w spotkaniu Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego i spotkał się z komisją szacującą straty po sierpniowej nawałnicy.

Podsumowaniem wizyty wojewody była konferencja prasowa z udziałem starosty sępoleńskiego.

Przedstawiciel rządu w terenie zaznaczał, że środków na kontach gmin nie brakuje i apelował do samorządowców, o jak najszybszą wypłatę zasiłków.

Na dzień 28 września do samorządów przekazano prawie 39 mln złotych. 23,5 mln zł zostało przez samorządy wypłacone, z czego na zasiłek do 6 tys. złotych wypłacono 13,5 mln złotych a na wsparcie większe, czyli do 200 tys. zostało wypłaconych ponad 11 mln zł. Na kontach samorządów nadal jest 15 mln zł na te decyzje, które mogą być wydane na dniach. Samorządowcy zgłosili zapotrzebowanie na kolejne 8 mln zł i my będziemy te wnioski realizowali dzisiaj i w poniedziałek. W samorządach środków więc nie brakuje, są one zabezpieczone i na bieżąco przekazywane są środki na wydawanie kolejnych decyzji. Warto powiedzieć, że wsparcie dla rolników też będzie znaczące. Obecnie pracuje 60 komisji na terenie województwa, w tym 53 związanych jest typowo ze szkodami w wyniku nawałnic. Pakiet pomocowy ministra rolnictwa będzie mógł być uruchomiony w momencie sporządzenia protokołów przez komisję gminną i zatwierdzenie go przez pracownika urzędu wojewódzkiego. Czas na złożenie wniosku do ARiMR został przesunięty z końca września na koniec października, tak aby wszyscy mogli z pomocy skorzystać. Mowa tu o dopłacie 1000 zł do zniszczonej uprawy, 100.000 zł do uszkodzonego budynku w gospodarstwie rolnym i 2000 zł do uszkodzonego lasu – tłumaczył wojewoda.

Mikołaj Bogdanowicz podziękował również staroście za otwartość i pomoc w dystrybucji materiałów budowlanych.

Mamy 400 ton materiałów, które będzie przywoziło wojsko do dyspozycji wójtów i burmistrzów, których zadaniem będzie zgromadzenie dokumentacji tak, aby darczyńcy mogli się z tej darowizny rozliczyć. To duże przedsięwzięcie logistyczne, które podjęliśmy bo warto w szczególności dla tych, którzy mają nieuregulowany stan prawny do nieruchomości – mówił.

Bardzo ważne jest szybkie uprzątnięcie lasów z uwagi na zagrożenie pożarowe w perspektywie roku 2018.

Lasy Państwowe przekazały 35 mln zł na wsparcie. Starosta będzie dysponował tym funduszem, zbierał wnioski i otoczy wsparciem też właścicieli lasów prywatnych, którym również należy się wsparcie – podsumował Mikołaj Bogdanowicz.

Data dodania artykułu: 2017-10-02
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u