SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 144. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego
W 144. rocznicę urodzin dyktatora III Powstania Śląskiego przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a wśród nich wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, jak również funkcjonariusze służb mundurowych, delegacje organizacji kombatanckich, społecznych i szkół średnich złożyli kwiaty na grobie oraz pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego i modlitwą poprowadzoną przez proboszcza Kościoła Mariackiego, księdza Andrzeja Suchonia. Następnie z cmentarza przy ulicy Francuskiej w Katowicach, gdzie pochowany jest Wojciech Korfanty, udano się pod jego pomnik na placu Sejmu Śląskiego.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w osadzie Sadzawka, znajdującej się na terenie dzisiejszych Siemianowic Śląskich. Karierę polityczną rozpoczął jako poseł do Reichstagu, którym był w latach 1903−12 i 1918, zasiadał też w pruskim Landtagu (1903−1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. W 1920 roku kierował przygotowaniami organizacyjnymi, propagandowymi i politycznymi do plebiscytu na Górnym Śląsku. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922−1930 Korfanty był posłem na Sejm związanym z Chrześcijańską Demokracją. Od października do grudnia 1923 roku był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Zmarł 17 sierpnia 1939 roku w Warszawie. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przybyło około 5 tysięcy osób, stał się wielką manifestacją patriotyczną.

Data dodania artykułu: 2017-04-21
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u