SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 50. Rocznicy Marca 68 w Łodzi
W całej Polsce trwają obchody 50. Rocznicy Marca ’68, w ramach których w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, odbył się spektakl „Życie przecięte” w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego. Podczas wydarzenia premiera Mateusza Morawieckiego reprezentował wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Marzec 1968 roku to jedna z wielu pięknych kart naszej historii – powiedział wicewojewoda. - Pamiętamy o wszystkich tych, którzy wtedy nie bali się walczyć o wolność – podkreślił Karol Młynarczyk i dodał: - dziękujemy im za pokazanie solidarności i walkę o wolną Polskę.

Początkiem tragicznych wydarzeń w marcu 1968 roku było zniesienie przez władzę ludową 16 stycznia sztuki „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Wobec tego, studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zaczęli zbierać podpisy pod petycją do Sejmu, wyrażając protest przeciwko działaniu władz. W między czasie minister oświaty i szkolnictwa wyższego usunął z uczelni Henryka Jabłońskiego, Adama Michnika oraz Henryka Szlajfera. Wkrótce po tym wydarzeniu wybuchły masowe strajki studentów i pracowników naukowych w całej Polsce. Zostały one bardzo krwawo tłumione przez akcje prowokacyjne funkcjonariuszy ZOMO jak i ORMO. Ostatecznie wielu studentów zostało osadzonych w aresztach, a później relegowanych z uczelni bez możliwości powrotu.

Spektakl „Życie przecięte” został zrealizowany na podstawie zbioru rozmów Joanny Wiszniewicz z żydowskimi świadkami wydarzeń marcowych. Scenariuszem i reżyserią zajął się Andrzej Maria Marczewski. W obsadzie znaleźli się: Jowita Budnik, Jadwiga Andrzejewska, Magdalena Tomaszewska, Piotr Adamczyk, Jerzy Mazur oraz Przemysław Wasilkowski.

W wydarzeniu wzięli udział miedzy innymi: Jarosław Papis – Prezes Fundacji „Trzeci Wymiar Kultury”, Edward Chudzik – Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz Dariusz Rogut – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Data dodania artykułu: 2018-03-12
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u