SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 75. rocznicy Pacyfikacji wsi Liszki
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik uczestniczył w obchodach 75. rocznicy pacyfikacji wsi Liszki. 4 lipca 1943 roku Niemcy – w odwecie za działalność partyzantów – zamordowali 30 mieszkańców wsi. Zginęli oni tylko dlatego, że byli Polakami. Na pomniku na mogile, w której spoczywają Ofiary Pacyfikacji, znajduję się napis upamiętniający Pomordowanych: „Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, iż wierni jej prawom, tu spoczywamy”. Nawiązuje on do napisu na pomniku, który znajduje się w wąwozie Termopile w Grecji.

Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji Pomordowanych, a także projekcja filmu w kościele pw. św. Mikołaja w Liszkach. Następnie na rynku w Liszkach odsłonięta została tablica z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przygotowano również „Kapsułę czasu”, która ma zostać otworzona za 25 lat.

- Pamiętamy o swoich znajomych i przodkach, którzy tutaj mieszkali i przyszło im oddać życie w czasie II wojny światowej. Także pamiętamy o całej rzeszy bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Odsłonięcie tablicy w 100-lecie odzyskania niepodległości właśnie o tym świadczy. Sięgamy pamięcią wstecz i pamiętamy o Konfederatach Barskich, Powstańcach Styczniowych i Listopadowych, Żołnierzach Legionów Józefa Piłsudskiego, Żołnierzach walczących w czasie pierwszej oraz drugiej wojny światowej i Żołnierzach Niezłomnych – mówił wojewoda podczas uroczystości.

- W takiej właśnie ojczyźnie – wolnej i niepodległej – przyszło nam przeżywać radość z rocznicy Niepodległości naszej Ojczyzny. Chcemy budować razem jej przyszłość i pomyślność dla dobra wszystkich mieszkańców. Ale można to robić dopiero wtedy, kiedy będziemy pamiętali o naszej historii, lokalnych bohaterach. Ta pamięć powinna przetrwać dla potomnych. Część i Chwała Bohaterom! – podkreślił Piotr Ćwik.

Przy pomniku Ofiar Pacyfikacji uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i odśpiewali pieśni patriotyczne. Na zakończenie nastąpił przemarsz na cmentarz pod mogiłę Ofiar Pacyfikacji 4 lipca 1943 r. w Liszkach, gdzie zostały odczytane nazwiska pomordowanych.

Data dodania artykułu: 2018-07-10
Autor artykułu: Małopolski UW
stat4u