SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody Dnia Weterana
Kombatanci, osoby represjonowane, członkowie organizacji żołnierskich i niepodległościowych z terenu całego województwa przybyli do gmachu Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi na uroczystość z okazji Dnia Weterana.

W ceremonii udział wzięli przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Zbigniew Natkański (dyrektor Biura Wojewody Łódzkiego) i Marcin Binasiak (p.o. kierownika Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej), prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, poseł Cezary Grabarczyk, senator Ryszard Bonisławski, oraz Jolanta Chełmińska - doradca marszałka województwa łódzkiego. Obecni byli również kawalerowie Orderu Virtuti Militari: Józef Suchodolski i Józef Trzak.

Doradca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Leszek Markuszewski – podkreślił, że Łódź jest wyjątkowym miejscem, bo jako jedyna ma jedyny w kraju Centralny Szpital Weteranów im. WAM: – To żywy pomnik naszych serc – mówił i odczytał list od Jana Józefa Kasprzyka, po. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. „Pamięć o dokonaniach weteranów w walkach niepodległościowych może być dla nas źródłem dumy z dokonań naszego narodu. Dowodzą one bowiem, że my, Polacy, potrafimy działać w skrajnie trudnych, niekiedy wręcz dramatycznych warunkach. Dziś, kiedy mamy szczęście żyć i pracować w wolnej Polsce, postawa Polaków z czasów wojny i okresu powojennego może być dla nas czytelnym, wymownym przykładem”, czytamy we fragmencie.

Leszek Markuszewski wręczył Medale „Pro Patria” Czesławowi Marmurze i Robertowi Błaszczakowi. Z kolei Hanna Zdanowska została uhonorowana przez Zarząd Wojewódzki Żołnierzy Wojska Polskiego Złotym Krzyżem Żołnierzy Wojska Polskiego. – Dziękujemy za Waszą młodość oddaną w obronie kraju, za wasze serca, zdrowie i życie, którego nie szczędziliście, żeby w tej chwili współczesne pokolenia żyło w wolnym kraju. Nie doświadczyłam tragedii wojny, bardzo się z tego cieszę i wiem, komu to zawdzięczam – podkreślała prezydent Łodzi.

Włodzimierz Pajdowski wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział: „Należałem do pokolenia najmłodszych żołnierzy Armii Krajowej, byłem szeregowym żołnierzem. Większość z nas poodchodziło już na wieczną wartę. To są ostatnie dni naszego życia, ale służymy jeszcze w dalszym ciągu ojczyźnie tak jak możemy”.

Na koniec odbył się koncert Grupy Marynarki Wojennej „Riwiera”, która wykonała utwory patriotyczne między innymi: „Wojenko, wojenko”; „Przybyli ułani pod okienko”; „O mój rozmarynie” oraz „Biały Krzyż” (hymn Żołnierzy Wyklętych).

Data dodania artykułu: 2016-09-05
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u