SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej
W piątek 18 maja w Teatrze Powszechnym, im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyła się uroczysta gala z okazji przypadającego w tym tygodniu Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera skierował do Przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu okolicznościowy list gratulacyjny.

List gratulacyjny Wojewody odczytała i przekazała na ręce Małgorzaty Sokulskiej – Przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Monika Wziątek - Kaim z radomskiej Delegatury MUW.

„…Dzisiejsze święto to dla mnie okazja do wyrażenia najwyższego uznania dla Państwa pracy. Na szacunek zasługuje niezawodność, z jaką sprawują Państwo opiekę nad chorymi, wykazując się najwyższymi kompetencjami nie tylko merytorycznymi, ale także etycznymi. Profesjonalizm, serdeczne podejście do pacjentów, empatia i gotowość do niesienia pomocy to cechy, które wyznaczają Państwu szczególne miejsce w systemie ochrony zdrowia…” – napisał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera w swoim liście.

Wojewoda życzył również, aby powołanie realizowane w codziennej pracy pielęgniarek i położnych było źródłem satysfakcji i umacniało poczucie własnej wartości.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Wicestarosta powiatu radomskiego Leszek Margas, Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień, Mariola Łodzińska, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, ks. Konrad Wójcik, duszpasterz Służby Zdrowia w Radomiu, a także reprezentanci radomskiego środowiska medycznego (lekarze, pielęgniarki, położne oraz pracownicy administracji), samorządowcy z Radomia, powiatu radomskiego i samorządu województwa mazowieckiego.

W czasie uroczystej gali poza wieloma wyróżnieniami i nagrodami rozstrzygnięty został konkurs o “Kryształowy Czepek”. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem “Mój zawód moją pasją”. Okolicznościową statuetką uhonorowane zostały: Justyna Chojecka - Poniewierska, Agnieszka Grabowska, Sabina Gregorczyk, Halina Kosterna oraz Anna Nowak. Honorowy “Kryształowy Czepek: otrzymała Ilona Tulej, przewodnicząca Terenowego Koła PTP przy SWPZZPOZ w Radomiu.

Wśród wielu innych życzeń i gratulacji odczytano m.in. okolicznościowy list gratulacyjny, nadesłany przez Marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego.

Zwieńczeniem uroczystości był spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu, pt. “Najdroższy”.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej obchodzony jest 12 maja. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. 12 maja przypada również rocznica urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Data dodania artykułu: 2018-05-21
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u