SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Setki osób wzięły dziś udział w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się w Katowicach. Uroczystości już zwyczajowo rozpoczęto przed archikatedrą Chrystusa Króla występem Orkiestry Dętej Katowice, która zaprezentowała repertuar pieśni patriotycznych. Wraz z orkiestrą wystąpili uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego J. Paderewskiego z Katowic.

O 10.30 w archikatedrze rozpoczęła się msza w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Msza została odprawiona w uroczystej oprawie artystów Filharmonii Śląskiej.

- W jedno nas tu zgromadziła miłość Chrystusa. W jedno nas tu zgromadziła miłość do Ojczyzny. (…) Nie ma Ojczyzny tam, gdzie człowiek nie szanuje człowieka, gdzie współobywatel nie szanuje współobywatela. (…) Brak wzajemnego szacunku jest zagrożeniem dla Ojczyzny - mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Po mszy goście – wśród nich przedstawiciele rządu: Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energetyki, a także kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy przeszli na Plac Bolesława Chrobrego pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna ceremonia, ze składaniem kwiatów, uroczystym apelem pamięci i salwą honorową.

- Miłość ojczyzny jest obowiązkiem obywatelskim. Powinna być uczciwą i twórczą pracą dla Polski. Rzetelnie zdobywając wiedzę, będąc odpowiedzialnym w polityce, troszcząc się o rodzinę, okazując szacunek tradycji i wartościom narodowym, dbając o piękno języka ojczystego wypełniamy powinność obywatelską. Manifestujmy w ten sposób swój patriotyzm. Nie wstydźmy się zatem naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do swojej Ojczyzny! Ojczyzna to my, Polacy! – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Uroczystości zorganizowane przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę i prezydenta Katowic Marcina Krupę zakończyła defilada z udziałem: Kompanii Honorowej Wojska Polskiego (34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu), Kompanii Honorowej Policji (Oddział Prewencji Policji w Katowicach), Kompanii Honorowej Państwowej Straży Pożarnej (Śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej), Kompania Honorowa Izby Celnej w Katowicach, Drużyna Sztandarowa Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego, Klasy wojskowej z XV LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach oraz pocztów sztandarowych VIII LO im. Marii Curie-Skłodowskiej i II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Po defiladzie odbył się występ mażoretek z Miejskiego Domu Kultury „Ligota” i orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Uroczystości z okazji 11 listopada odbyły się także w innych miastach w województwie śląskim. I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wziął udział w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku-Białej, II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka uczestniczył w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w Myszkowie, Częstochowie i Siedlcu Dużym.

Data dodania artykułu: 2016-11-12
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u