SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Odbył się Piknik Miliard 500+ opolskie
Wielkie święto opolskich rodzin - takim mianem określano Piknik Rodzinny odbywający się w związku z przekroczeniem sumy miliarda złotych, który beneficjenci programu Rodzina 500+ otrzymali na Opolszczyźnie. Wydarzenie organizowane było przez wojewodę opolskiego Adriana Czubaka i wicewojewodę opolskiego Violettę Porowską. Udział w nim wzięła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska.

26 maja, czyli Dzień Matki, to idealna data na rozmowy o rodzicielstwie, odpowiedzialnym wychowaniu i pozytywnym wpływie programu Rodzina 500+ beneficjentów z naszego regionu. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.00 konferencją w gmachu Politechniki Opolskiej. Do uczestników wydarzenia Pani Premier Beata Szydło skierowała list, który odczytał Adrian Czubak:

-(…)Przeszło dwa fata temu o programie „Rodzina 500+", mówiono: „nie stać nas" i „nie da się". Straszono, że doprowadzi on do katastrofy gospodarczej. Dziś już wiemy, że była to jedna z najlepszych inicjatyw od dziesięcioleci. Dzięki niemu niemal całkowicie wyeliminowaliśmy skrajne ubóstwo wśród dzieci. Żadne z dotychczasowych narzędzi polityki, rodzinnej nie było tak efektywne w walce z biedą. Program przyczynił się też do zwiększenia dzietności. Systematyczne wsparcie finansowe wyzwoliło wielu Polaków z obaw przed powiększeniem rodziny. Wreszcie, jest to doskonała inwestycja w młode pokolenie. Dzieci, którym dziś zapewnimy dobrą edukację i możliwości rozwoju, jutro będą wykształconymi i wartościowymi dorosłymi, którzy po nas przejmą odpowiedzialność za nasze Państwo.(…)

Od siebie wojewoda opolski dodał:

-Skuteczna polityka Rządu pokazała, że są środki administracyjne i finansowe do wprowadzenia tej trudnej reformy. Wspólnymi siłami: rządowymi i samorządowymi, pokazaliśmy, że można dla polskich rodzin zrobić wiele.

-Model rodziny się ciągle zmienia, zarówno rola jednostki, jak i liczba żyjących ze sobą pokoleń. W tej sytuacji konieczne jest prowadzenie mądrej, kompleksowej polityki rodzinnej. Dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także dla całej Rady Ministrów, pomoc rodzinie jest najważniejsza, bo jest ona fundamentem pod przyszłe pokolenia. – mówiła podczas swojej prezentacji Pani Wicepremier Elżbieta Bojanowska.

Violetta Porowska przybliżyła kulisy wprowadzenia Programu na Opolszczyźnie.

-Program 500+ w województwie opolskim został wdrożony bardzo sprawnie. Wiedzieliśmy, że musimy wyjść do ludzi. Zorganizowaliśmy Konsultacje społeczne, podczas których rozmawialiśmy o zasadach działania Programu. Nawet jeśli początkowo były pewne obawy, szybko zostały rozwiane, kiedy obserwowaliśmy z panem wojewodą niezwykle efektywną pracę ludzi zaangażowanych we wprowadzenie Programu w naszym województwie.

Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste otwarcie Pikniku Rodzinnego na błoniach Politechniki Opolskiej. O godzinie 13.00 wojewoda, wicewojewoda opolski oraz pani Minister, wspólnie pokroili symboliczny tort związany z Jubileuszem miliarda złotych wydanego z Programu Rodzina 500+.

-Dzisiaj spotykamy się z okazji wyjątkowego Jubileuszu. Jestem przekonany, że świętować przekroczenie sumy dwóch miliardów złotych będziemy wcześniej niż za kolejnej dwa lata. – mówił Adrian Czubak.

-Nasze spotkanie ma dwa wymiary. Pierwszy to oczywiście przekroczenie miliarda złotych. Druga to dzień naszych ukochanych mam – dodała Wiceminister Elżbieta Bojanowska.

Podczas Pikniku przewidziano moc atrakcji, nie tylko dla najmłodszych. Kilkadziesiąt stoisk rozstawionych na błoniach Politechniki pozwalało m.in. poczuć się jak w dachującym samochodzie, odwiedzić pojazdy Straży Granicznej, obejrzeć pokaz tresury psów czy sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Największym powodzeniem cieszyły się oczywiście czołgi. Na najmłodszych czekali natomiast wolontariusze z Fundacji Dr Clown.

Piknik Rodzinny stał także pod znakiem wysokiego poziomu artystycznego prezentowanego na scenie. Dla uczestników występowali: Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu, John Kentucky Band, Teatr Dziecięcy Trip, Pop Marlej, zespół ZS im. Prymasa Tysiąclecia w Opolu. Całe wydarzenie prowadził pan Mateusz Dybka.

W trakcie Pikniku Związek Harcerzy Rzeczypospolitej prowadził akcję poszukiwania i rejestracji dawców szpiku kostnego.

Data dodania artykułu: 2018-06-01
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u