SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Oddychaj powietrzem!
Na katowickim rynku zorganizowano 21 marca akcję na rzecz walki ze smogiem pod hasłem „Oddychaj Powietrzem”. Edukacyjno-ekologiczne wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, także do tych najmłodszych.

Podczas akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił, że to jest właśnie moment, kiedy powinna zostać podjęta bardzo intensywna walka na rzecz czystego powietrza, której ważnym elementem jest podnoszenie świadomości społecznej oraz wymiana infrastruktury, w tym również zamiana systemów grzewczych na ciepło systemowe. – Jestem przekonany, że wraz z Ministerstwem Energii, wraz z Ministerstwem Ochrony Środowiska i z Ministerstwem Rozwoju jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowany i przygotowany kompletny program „Czyste powietrze w Polsce” – podkreślił Wojewoda.

W wydarzeniu udział wzięli również prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Jacek Kleszczewski, a swoje poparcie dla tej inicjatywy wyraził wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Uczestnicy akcji wspólnie z jej organizatorami uroczyście podpisali się pod najważniejszymi punktami walki ze smogiem, zgodnie z którym kroki milowe programu „Oddychaj Powietrzem” to:

aktywne działania na rzecz czystego powietrza; czujniki czadu to bezpieczeństwo naszego domu; edukacja mieszkańców o przyjaznych dla środowiska sposobach ogrzewania; promocja postawy odpowiedzialnego mieszkańca. Działania te są podejmowane po to, by wszyscy mieszkańcy województwa mogli każdego dnia cieszyć się świeżym powietrzem.

Oprócz wysłuchania prelekcji na temat bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, przyczyn powstawania i sposobów walki ze smogiem oraz udziału w konkursach i zabawach edukacyjnych, mieszkańcy aglomeracji mogą również poddać się bezpłatnemu badaniu spirometrycznemu, będącemu pierwszy etapem diagnozowania przewlekłej choroby płuc, a także otrzymać maski antysmogowe i czujniki czadu, który – jak mówił Wojewoda – jest niewidzialnym przeciwnikiem, którego jest niesłychanie trudno dostrzec, a jest bardzo groźny i bardzo niebezpieczny.

Dzisiejsze wydarzenie to inauguracja całej serii edukacyjnych działań podejmowanych przez TAURON w ramach programu „Oddychaj Powietrzem”, który ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i wyeliminowanie głównej przyczyny smogu, czyli zjawiska niskiej emisji, spowodowanego m.in. poprzez spalanie złej jakości węgla w urządzeniach niespełniających dopuszczalnych norm emisji spalin. W ramach akcji grupa TAURON przez cały rok będzie organizować różnego rodzaju wydarzenia, podczas których mieszkańcy południowej Polski będą informowani o skali problemu oraz o nowych rozwiązaniach technologicznych przeciwdziałających zjawisku smogu. Uruchomiony zostanie także specjalny program internetowy poświęcony tematyce antysmogowej.

Data dodania artykułu: 2017-03-24
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u