SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Łodzi
Na terenie Starego Rynku w Łodzi odbył się XII Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Tegoroczne uroczystości zorganizowane zostały pod hasłem słów z księgi proroka Ozeasza: Nie przychodzę, żeby zatracać. W wydarzeniu wzięli udział między innymi: wojewoda łódzki Zbigniew Rau, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, metropolita łódzki Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w ramach pracy Konferencji Episkopatu Polskiego ks. bp Rafał Markowski oraz rabin Dawid Szychowski.

Miejsce organizacji głównej części obchodów nie było przypadkowe. Specjalnie przygotowany w tym celu namiot stanął w pobliżu historycznej lokalizacji synagogi Alte Szil. Zbudowana w latach 1863-1871, została podpalona przez niemieckich żołnierzy, a w konsekwencji wyburzona w trakcie II Wojny Światowej.

Centralne Nabożeństwo Słowa Bożego prowadzili ks. abp. Grzegorz Ryś oraz rabin Dawid Szychowski. Rabin Michael Schudrich razem z ks. bp Rafałem Markowskim odmówili modlitwę w intencji miłości, jedności i pokoju. W trakcie uroczystości wszyscy zaproszeni goście wspólnie odśpiewali jedną z najważniejszych modlitw w judaizmie Szema Jisrael (pol. ,,Słuchaj Izraelu”).

- Wiele razy w swoim życiu śpiewałem Szema, ale jednego nie zapomnę nigdy. W trakcie oratorium wystawianego przy bramie do obozu Auschwitz-Birkenau, śpiewaliśmy razem ze 150 biskupami z Europy i 100 rabinami z całego świata. Wspólnie, my, chrześcijanie i żydzi, w poczuciu pełnej odpowiedzialności za lud Boga i do tego w takim miejscu. Takich momentów człowiek nie jest w stanie zapomnieć – podkreślił Grzegorz Ryś.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego coroczne obchody organizowane są 17 stycznia w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Głównym celem inicjatywy jest zacieśnianie wspólnych więzi, które łączą chrześcijan z judaizmem poprzez Stary Testament stanowiący fundament dla nardu żydowskiego.

Data dodania artykułu: 2019-01-21
Autor artykułu: Łódzki UWstat4u