SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Opole upamiętniło Ofiary Katastrofy Smoleńskiej
Miesiąc po Tragedii Smoleńskiej spotkaliśmy się po raz pierwszy, by pokazać, że pamiętamy o tych wszystkich ludziach, którzy byli na pokładzie Tupolewa, a także o członkach ich rodzin, którzy stracili swoich bliskich - mówiła wicewojewoda opolski Violetta Porowska, podczas uroczystości upamiętniających wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r.

Akademia ku pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej sprzed ośmiu lat, koncert Andrzeja Kołakowskiego, msza święta w intencji Ofiar oraz uroczystości na Placu Przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia – to główne punkty wojewódzkich obchodów z okazji VIII. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Wojewoda Opolski, który był współorganizatorem obchodów, na spotkanie poświęcone tragicznym wydarzeniom sprzed ośmiu lat, zaprosił m.in. parlamentarzystów ziemi opolskiej, opolskich samorządowców, duchownych, rodziny katyńskie, przedstawicieli IPN, urzędników państwowych oraz wszystkich mieszkańców regionu. Swój udział potwierdzili również uczniowie oraz młodzież szkolna, zainteresowana najnowsza historią Polski.

Podczas akademii w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim (która otwierała dzisiejsze uroczystości) wystąpił Andrzej Kołakowski, znany bart i poeta, patriota i działacz opozycyjny w okresie PRL. W spotkaniu udział wzięła również Urszula Gawor, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. - Wszystko opóźniało się. Księża przygotowywali ołtarz razem z harcerzami. Żołnierze ustawili się, żeby rozpocząć uroczystą mszę świętą od hymnu i pieśni kościelnej. Czekaliśmy na prezydenta. Wszystkie krzesła były przygotowane dla oczekiwanej delegacji. Niestety te krzesła, z parasolami, ze względu na dziwną pogodę, do końca mszy stały puste. To było bardzo wzruszające – wspomina.

Wicewojewoda opolski Violetta Porowska zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt. - Doskonale pamiętam poranek 10 kwietnia 2010 roku. Nie mogłam uwierzyć w to, co się stało. Nikt z nas nie mógł. 96 osób – przedstawicieli polskich elit – miało zostać na smoleńskiej ziemi na zawsze. Pamiętam ogromny szok, jaki towarzyszył nam w pierwszych dniach po Katastrofie. Każdy z nas zadawał sobie pytanie: „jak do tego doszło?” - mówiła. Wicewojewoda przypomniała, że w grudniu 2017 r. na podstawie konkursu, w OUW wyłoniono zwycięzki projekt na stworzenie koncepcji Miejsce Upamiętnienia Ofiar Tragedii Katastrofy Smoleńskiej. Dzisiaj naszym celem jest wciąż czczenie pamięci tych ludzi. Rok temu w tym miejscu byliśmy świadkami zmiany nazwy Sali na imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obecnie planujemy pójść o krok dalej. W zeszłym roku, co widać na slajdach za mną,odbył się Konkurs na opracowanie koncepcji Miejsca Upamiętnienia Ofiar Tragedii Katastrofy Smoleńskiej z dnia 10 Kwietnia 2010 roku. Konkurs był niezwykle zacięty. Jak widać, pomnik będzie zlokalizowany przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim. Projekt obejmuje także iluminacje wyposażoną w sterowanie sekwencyjne umożliwiające płynne przemieszczanie naprzemienne barw białej i czerwonej, by uzyskać efekt łopoczącej na wietrze flagi narodowej - dodała.

W godzinach popołudniowych na Placu Przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia odbyła się dalsza część uroczystości. Nie zabrakło salwy honorowej, apelu pamięci, złożenia wieńców oraz żółtych tulipanów – ulubionych Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej.

Data dodania artykułu: 2018-04-10
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u