SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ostatnie pożegnanie śp. abpa Szczepana Wesołego
Setki osób towarzyszyły 10 września śp. abpowi Szczepanowi Wesołemu w ostatniej drodze. Wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II zmarł 28 sierpnia w Rzymie. Miał 91 lat.

Pogrzeb pochodzącego z Katowic śp. abpa Szczepana Wesołego odbył się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, prymas Polski.

– Dziękujemy Ci za Twoją służbę, dziękujemy Ci za Twoje świadectwo wiary, dziękujemy Ci za Twoje świadectwo miłości, zwłaszcza do Twoich rozsianych po całym świecie – mówił prymas Polski na początku liturgii, w której uczestniczy kilkudziesięciu polskich biskupów.

– Ojciec Święty pragnie podkreślić dobro, jakie świętej pamięci Arcybiskup czynił jako kapłan i biskup, wdrażając wizję duszpasterstwa emigracyjnego wśród Polonii, zainicjowana po II wojnie światowej przez śp. abp. Józefa Gawlinę i kard. Władysława Rubina, w duchu wartości ewangelicznych, ludzkiej solidarności i patriotyzmu – napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolin.

Podczas uroczystości pogrzebowej złożono wieńce od prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Po mszy świętej uczestnicy przeszli w kondukcie żałobnym do kościoła świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, aby w krypcie grobowej złożyć ciało śp. abpa Szczepana Wesołego.

W ostatniej drodze arcybiskupowi towarzyszyła rodzina, przyjaciele, duchowni i wierni. W uroczystościach pogrzebowych wzięli także udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. W 1950 roku wstąpił do kolegium jezuickiego w Londynie. W 1956 roku w Rzymie przyjął święcenia kapłańskie. Rok później uzyskał doktorat z teologii i mianowano go kierownikiem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie. Papież Paweł VI w 1968 roku ustanowił go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z zadaniem wspomagania duszpasterstwa emigracyjnego. Sakrę biskupią przyjął z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1980–2007 był rektorem rzymskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Posługę kapłańską sprawował 62 lata, przez 50 lat był biskupem. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim i Orderem Orła Białego.

Data dodania artykułu: 2018-09-13
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u