SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Otwarcie nowej siedziby elbląskich sądów
Nowoczesnym i jednym z najwyższych w kraju budynkiem sądowym mogą pochwalić się Sąd Okręgowy i Sąd Rejonowy w Elblągu. 8 czerwca w uroczystym otwarciu ich siedziby wziął udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Pierwsza rozprawa w tym gmachu odbyła się już w marcu, gdy trwała jeszcze przeprowadzka wydziałów.

Inwestycja kosztowała ponad 58 mln złotych z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości, a pierwsze prace rozpoczęły się w 2013 roku. W nowym budynku, który ma 12 nadziemnych kondygnacji, pracuje około 260 osób, w tym około 185 pracowników Sądu Rejonowego. Są tu 343 pomieszczenia, a od gmachu, którego imponująca wysokość to 47 m, wyższy jest w kraju tylko budynek sądu w Tarnobrzegu (55 m).

O tym, że wielkość budynku w Elblągu potwierdza, że niezależnie od tego, kto sprawuje władzę, troską każdej z nich powinno być to, aby budynki sądowe świadczyły o poważnym traktowaniu obywateli - mówił Podsekretarz Stanu Łukasz Piebiak. Podkreślił, że okazałej siedziby mogą teraz Elblągowi pozazdrościć inne miasta.

- Jestem przekonany, że nowe, lepsze warunki pracy będą owocować jeszcze lepszą i wyższą jakością orzecznictwa i sprawnością toczących się tu postępowań - powiedział Piotr Żywicki, Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu. W uroczystości wziął też udział Leszek Mazur, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa i Prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszka Walkowiak.

Sędziowie mają do dyspozycji 29 sal rozpraw, wszystkie wyposażono w urządzenia do rejestracji obrazu i dźwięku z przebiegu rozpraw. Sale są także klimatyzowane. Przy nich przygotowano pokoje narad i pokoje dla świadków. Inicjatorem budowy nowego gmachu był prezes Jacek Pietrzak, dziś sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Data dodania artykułu: 2018-06-13
Autor artykułu: mat prasowe Min. Sprawiedliwości
stat4u