SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,PRZEMYSKIE OBCHODY 75. ROCZNICY ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ
12 lipca br. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wzięła udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Zbrodni Wołyńskiej.

Sygnał syren, modlitwa i symboliczne zapalenie zniczy na Rondzie Ofiar Wołynia rozpoczęły przemyskie obchody rocznicowe.

O godzinie 16 w Kościele Karmelitów Bosych w Przemyślu rozpoczęła się Msza Święta odprawiona w intencji Ofiar, po której zakończeniu uczestnicy obchodów udali się na Cmentarz Wojskowy gdzie przy Grobie Wołyńskim odbyła się oficjalna część uroczystości.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. poseł na Sejm Andrzej Matusiewicz, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, prezydent Przemyśla Robert Choma wraz z zastępcą Januszem Hamryszczakiem oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich, służb, wojska i policji.

– 75 lat temu na Kresach Południowo – Wschodnich miały miejsce wydarzenia, w wyniku których zginęły tysiące osób – bezbronnych kobiet, mężczyzn i dzieci. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. Wśród wymordowanych zdecydowaną większość stanowili Polacy, choć byli również Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy, którzy stanęli po stronie ofiar – powiedziała wicewojewoda podczas uroczystości.

Data dodania artykułu: 2018-07-13
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u