SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY OBRONY TERYTORIALNEJ W KROŚNIE
W niedzielę 29 października br. na Rynki w Krośnie słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej. W uroczystości wziął udział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego powiększył się o 380 żołnierzy OT. Była to siódma przysięga ochotników z terenu województwa podkarpackiego. Wcześniej podobne uroczystości miały miejsce w Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku, Dębicy i Nisku.

W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodziny nowo zaprzysiężonych terytorialsów. Wśród przybyłych na tą uroczystość był także wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Podczas przysięgi odczytany został list od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz od szefa MON Antoniego Macierewicza.

Uroczystości na krośnieńskim rynku poprzedziła Msza Święta w Bazylice Kolegiackiej Św. Trójcy w Krośnie.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych, których głównym zadaniem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy wyniesie około 53 tys., a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Data dodania artykułu: 2017-11-01
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u