SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamięci Żołnierzom Wyklętym w Kielcach
Już po raz szósty obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji parlamentarzyści, delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz przedstawiciele samorządów uczniowskich, złożyli hołd przed tablicami oraz pomnikami upamiętniającymi miejsca represji i spoczynku żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Na cmentarzu Piaski przy ul. Zagnańskiej, pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w intencji pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim, w miejscu zwanym Kielecką Łączką oddano hołd, złożono kwiaty, zapalono znicze.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wystawy, prelekcje, pokazy filmów upamiętniających bohaterów toczących walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach można oglądać wystawę fotograficzną "Milcząc, wołają" poświęconą pracom ekshumacyjnym, prowadzonym przez IPN w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. W trakcie prac prowadzonych w latach 2012-2014, zostało ekshumowanych około 200 osób. Zidentyfikować udało się jedynie 40. Wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą Żołnierzom Wyklętym można oglądać w Wojewódzkim Domu Kultury do 14 marca.

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" rozpoczną się dziś o godz. 18.00 przed Pomnikiem Armii Krajowej (Skwer Żeromskiego). O godz. 16.30 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji "Żołnierzy Wyklętych".

Data dodania artykułu: 2016-03-02
Autor artykułu: www.um.kielce.pl
stat4u