SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamięci Duchownych Niezłomnych
Goszczący w Gdańsku Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Bronisława Komorowskiego we Wrzeszczu. To część obchodów przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Ustawa powołująca święto została przyjęta przez Sejm RP 4.10.2018. Data święta - 19 października - nie jest przypadkowa. To dzień porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Bł. ks. Bronisław Komorowski Bronisław Komorowski urodził się w 1889 r. W rodzinie chłopskiej w Barłożnie koło Starogardu Gdańskiego. Po maturze wstąpił w 1910 do seminarium duchownego w Pelplinie. Po święceniach w 1914 r. był wikarym k. Pruszcza Gdańskiego. Po roku przeniesiono go do Gdańska do parafii św. Mikołaja. Tu rozwinął działalność społeczno-polityczną wśród ludności polskiej. Podczas katechez uczył dzieci także historii i języka polskiego.

W 1923 założył Towarzystwo Budowy Kościołów Polskich, które miały objąć opieką Polaków, gdyż świątynie katolickie w mieście obsadzone były niemieckimi duchownymi. Dzięki niemu w 1924 we Wrzeszczu przebudowano byłą ujeżdżalnię na kościół pw. św. Stanisława Biskupa . W latach 1933-1934 ks. Bronisław Komorowski był gdańskim radnym – jedynym Polakiem w 54-osobowej Radzie Miasta. W 1937 Pius XI powołał go na proboszcza parafii personalnej, do której należeli Polacy. Został aresztowany zaraz po wybuchu wojny 1 września 1939 i osadzony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie. Został zamordowany wraz z kilkudziesięcioma Polakami w Wielki Piątek 22 marca 1940. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w gronie 108 męczenników II wojny światowej. (źródło: dziedzictwo.ekai.pl)

Data dodania artykułu: 2018-10-20
Autor artykułu: Pomorski UWstat4u