SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamiętajmy o Kadetach!
Maj jest szczególnym miesiącem dla mieszkańców Śląska Opolskiego. Każdego roku, w nocy z 2 na 3 maja, mija kolejna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. W 1921 roku Ślązacy wykazali się ogromnym bohaterstwem w walce z Niemcami o Górę Świętej Anny, dworce kolejowe w Kędzierzynie i Oleśnie, a także jako Grupa Wawelberga wysadzających mosty kolejowe, co mocno skomplikowało zaopatrzenie niemieckich wojsk.

21 maja to Dzień Kadeta, obchodzony w Polsce od 1930 roku. Tego dnia wspominamy ponad stuosobową grupę Kadetów, którzy zbiegli ze swoich macierzystych jednostek we Lwowie i Modlinie, by wspomóc Powstańców Śląskich. Początkowo Ślązacy odnosili się do nich nieufnie, szybko nabrali jednak do nich przekonania. Ślązacy i Kresowiacy ramię w ramię walczyli w obronie polskiej tożsamości tych ziem.

W poniedziałek 21 maja wojewoda opolski Adrian Czubak udał się do wsi Oleszka leżącej na zboczach Góry Świętej Anny, by osobiście oddać hołd Kadetom, którzy na wieść o wybuchu III Powstania Śląskiego zaryzykowali życie, przedostali się na Opolszczyznę i stanęli do walki. Jeden z nich, Karol Hieronim Chodkiewicz, właśnie tego dnia zginął na zboczach góry podczas ataku na niemieckie pozycje. Dzisiaj jego postać jest symbolem tamtych wydarzeń.

- W przeszłości polska młodzież wielokrotnie dawała świadectwo swego przywiązania do najwyższych narodowych wartości, Boga, Honoru i Ojczyzny. Nie inaczej było 97 lat temu, gdy grupa ponad stu Kadetów Lwowskich wyruszyła na zachód, aby walczyć o polskość Śląska. Symbolem tej młodzieńczej potrzeby serca jest postać siedemnastoletniego Karola Chodkiewicza, który śmiertelnie raniony tutaj - na zboczach Góry Świętej Anny.– mówi Adrian Czubak.

Data dodania artykułu: 2018-05-23
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u